Studije budućnosti jesu obrazovni program na kojem se znanje deli na jedinstven i drugačiji način. Ali, Studije budućnosti jesu i mesto gde se druži, spoznaje i saznaje i kroz mnoštvo vannastavnih i slobodnih aktivnosti.
Tokom drugog dela prolećnog semestra Studija budućnosti, studenti i studentkinje su imali priliku da učestvuju na različitim vannastavnim aktivnostima. Početkom juna, u okviru specijalnog predavanja pod nazivom Vizuelni identitet Beograda - od prošlosti ka budućnosti, Ana Samardžić, istoričarka umetnosti, je tekućoj generaciji približila istoriju Beograda ali i govorila više o njegovoj kulturi u umetnosti kroz vreme. Uzgred, to je bila jedna od prvih prilika kada smo konačno mogli da se okupimo uživo nakon više od 9.000 minuta provedenih na Zoom-u. :)Za sve one koji su želeli da se oprobaju u finansijskom i biznis modelovanju, BOŠ i NPV su ove godine unapredili svoju saradnju i dali priliku studentima i studentkinjama da se oprobaju u ulozi kouča novim i inovativnim startapovima. Na završnom događaju smo čuli sjajne rezultate koje su studenti i studentkinje postigli sa predstavnicima SINA akademije koji u svom inkubatoru okupljaju različita socijalna preduzeća. Evo šta je o svom iskustvu tokom ovog programa rekla naša studentkinja Ana Bogićević: „Prijavila sam se za ovaj program iz puke znatiželje. Program je predstavljen na takav način gde je većina pojmova meni bila nepoznata. Finansijsko i biznis modelovanje je u tom trenutku za mene bilo nezamislivo, s obzirom na to da nemam nikakvog predznanja ni iz jedne, ni iz druge oblasti. Svesna sam da nikakvo predznanje nije bilo potrebno, ali deo mene je svakako paničio. Nakon nekoliko sati treninga, koji je podrazumevao predavanja, studije slučaja i grupnih vežbi, nas sedmoro koje je bilo zainteresovano za program je usvojilo neka elementarna znanja iz ovih oblasti. Sledeći korak je bio da komuniciramo sa preduzećima koji su nam bili dodeljeni i da već započnemo sami da radimo. Na poslednjem sastanku sa našim mentorima, koji su nam objašnjavali kako će ići ceo proces koji sledi, svi smo imali samo jedno pitanje na umu i to „Da li ćemo mi zaista sami da vodimo ovaj proces?! Iako je ovaj koučing proces imao neku jasnu strukturu i strategiju, mnogo nepredviđenih okolnosti nas je primoravalo da improvizujemo, da se menjamo i da se prilagođavamo, što smatram da je odlično iskustvo za učenje mladim ljudima kao što su članovi svih drugih timova i ja...”
Sa druge strane, za sve koji su želeli da usvoje Design Thinking metodologiju, BOŠ je u saradnji sa Smart Kolektivom oorganizovao trodnevnu radionicu. Tokom ta tri dana smo usvajali DT metodologiju, ali i pokušali da rešimo ekološke probleme koji se tiču bacanja viška hrane kao i iznalaženja održivijih načina kupovine odeće.