Prvo specijalno predavanje na obrazovnom programu Studije budućnosti održao je Dejan Ilić, osnivač i urednik izdavačke kuće „Fabrika knjiga“ i časopisa „Reč“. Dejan je redovni kolumnista „Peščanika“ i objavio je više zbirki eseja i teorijskih tekstova, od „Tranziciona pravda i tumačenje književnosti: srpski primer", pa sve do knjige „Fantastična škola. Novi prilozi za drugačiji kurikulum: sf, horor, fantastika“.
Studenti su imali priliku da pričaju sa predavačem o značaju obrazovanja i škole u demokratskom obrazovanju građana, ali i razvijanju osoba koje mogu kritički da razmišljaju i ravnopravno odlučuju. Diskusija koja se tokom predavanja povela je ukazala na značaj argumentovane rasprave i zajedničkog dolaska do krajnjeg rešenja koje je za sve strane povoljan. Prema mišljenju predavača, jedna od bitnijih stavki koja čini obrazovni sistem manjkavim jeste nametnuti kurikulum i bezrezervno prihvatanja autoriteta u školama. To dovodi do stvaranje poslušnih, a ne slobodnih građana u čijem oblikovanju učestvuje upravo obrazovni sistem. Da li i vi mislite da je moguće uspostavljanje procedure za zajedničko odlučivanje o nastavnim sadržajima u kojem bi učestvovali i učenici? Da li i vi mislite da bi se učešćem u takvim procedurama i stizanjem do zajedničkih odluka građani neposredno obrazovali za demokratiju?
Koje je sve loše strane obrazovnog sistema otkrila pandemija i kako sprovesti obrazovne reforme u kojem ćemo svi zajedno učestvovati bile su još neke od tema na predavanju.
Ovo specijalno predavanje održano je u okviru vannastavnih aktivnosti koje su sastavni deo jednogodišnjeg obrazovnog programa Studija budućnosti.
Naslovna fotografija je preuzeta sa sajta istinomer.rs.