U svojoj sobi u Jagodini, Nemanja čeka da se priključi na predavanje ,,Narativi budućnosti: Tehnologija i priče”. I dok se početak predavanja približava, razmišlja kako je naslov više nego simboličan za početak serije onlajn predavanja koje njega i ostale polaznike i polaznice Studija budućnosti očekuje u narednom periodu. Šta je to narativ budućnosti i kako pandemija utiče na njega? Da li je tehnologija postala jedini okvir koji ćemo koristiti za pripovedanje i deljenje priča, kako ličnih tako i društvenih? Ovo su samo neka od pitanja o kojima je Nemanja promišljao čekajući 18 časova. A kada je konačno stigao i taj trenutak, traganje za odgovorima zamenili su pozdravi poznatih, dragih lica sa kojima je delio prostor Beogradske otvorene škole od oktobra prošle godine pa do sredine marta 2020.
Umesto u učionici, tim Beogradske otvorene škole odlučio je da predavanja tokom vanrednog stanja budu onlajn, kao posledica prilagođavanja na novonastale uslove. U momentu kada su se sve navike i aktivnosti promenile i/ili stopirale, održavanje predavanja je bilo važno zarad očuvanja osećaja sigurnosti. U ustaljenom terminu - ponedeljak i sreda od 18 časova - tim je nastavio da organizuje diskusije koje propituju razvoj Četvrte industrijske revolucije i budućnost Evropske unije.
Kako su se i tim i generacija studenata i studentkinja prilagođavali novom onlajn okruženju, tako su se javile i nove ideje za razvoj programa. Vreme koje se koristilo za dolazak i odlazak na predavanja sada može da se iskoristi za promenu dinamike i uvođenja novih celina. Tako je tokom marta ostvarena saradnja sa New Paradigm Ventures iz Beča čiji će tim realizovati vebinare, kroz koje će studentima preneti osnove finansijskog modelovanja. Sa druge strane, onlajn predavanja dala su mogućnost da se uključe i predavači i predavačice van Beograda. Na primer, protekle nedelje na Studijama budućnosti gostovao je Imer Muhović, inženjer bioinformatike iz Barselone, koji je govorio o otvorenim podacima i kako oni mogu pomoći u razumevanju razvoja tekuće pandemije.
Dok program nastavlja da živi i raste istražujući nove prilike i teme, Studije budućnosti zadržavaju svoju osnovnu funkciju. Nemanja i njegovi vršnjaci iz XXVII generacije i dalje imaju svoju oazu u kojoj mogu da razvijaju kritičko mišljenje, razmenjuju ideje i pokušavaju da razumeju budućnost sa svim njenim nepredvidljivostima. Ovo je od posebne važnosti kada su lažne vesti i različite polu-informacije popularne i dostupne. Ova oaza, od svog nastanka i kroz različite izazove u poslednjih 27 godina, stvara pozitivnu atmosferu i daje snagu da se prebrode strahovi i nesigurnosti koje sadašnjost nosi sa sobom. Kroz redovna onlajn predavanja i digitalna viđenja, studenti i studentkinje Beogradske otvorene škole kreiraju narativ budućnosti u kojem znanje i obrazovanje jesu osnovni načini za pokretanje promena i davanja doprinosa u našim zajednicama. Ovo je tek početak njihove zajedničke borbe za bolje društvo zasnovano na znanju, slobodi i inovacijama.