XXVI generacija obrazovnog programa „Studije budućnosti“ je ojačala timski duh na tradicionalnoj Zimskoj školi timskog rada koja je održana od 28. februara do 3. marta 2019. godine, na planini Gučevo.
Zimsku školu je otvorio izvršni direktor Beogradske otvorene škole, Milorad Bjeletić, sa uvodnim predavanjem koje se bavi pojmom i konceptom tima. Studenti i studentkinje su tokom ove sesije razgovarali o tome šta jedan tim čini koherentnim i efikasnim, kao i o tome šta sprečava neki tim da ostvari svoje rezultate i sprovede svoju viziju. Nakon uvodne radionice, sledeću sesiju je vodio dugogodišnji prijatelj i saradnik BOŠ-a, Vladimir Pavićević. Nadovezavši se na prethodnu radionicu, Pavićević se sa studentima osvrnuo na vrednosti i dugoročnu viziju koji stoje iza jednog tima, i koji poput kompasa vode do toga da jedan tim bude uspešan. Isto tako je spomenuo da lider tima mora da bude svestan ovoga kako bi uspešno vodio svoj tim, i tako dao malu najavu za njegovu narednu radionicu.
Drugi dan je takođe počeo sa Miloradom Bjeletićem koji je dublje zašao u sam sastav tima, govoreći o timskim i funkcionalnim ulogama koje postoje u okviru nekog tima. Studenti i studentkinje su kroz Belbinov test saznali koje uloge njima najviše odgovaraju u okviru jednog tima, dok su takođe razumeli da njihove uloge mogu da variraju u zavisnosti od vrste tima, kao i činjenicu da se posvećenim i kontinuiranim radom može doći do željene uloge u okviru tima. Nakon kratke pauze je usledila radionica koja je po prvi put uvedena na Zimskoj školi timskog rada, a to je poslovna komunikacija. Ovu radionicu su vodile zaposlene BOŠ-a, Danijela Grubnić, koordinatorka obrazovnih programa, i Evica Kuč, menadžerka biznis komunikacija. Studenti su dobili teorijski uvod u polje poslovne komunikacije, kao i praktične i zanimljive vežbe. Simulacije su obuhvatile situacije koje zahtevaju pisanu, usmenu i telefonsku komunikaciju, pa su studenti prolazili kroz simulacije pisanja poslovnih mejlova, obavljanja telefonskih razgovora, kao i održavanje poslovnih sastanaka sa različitim partnerima i kolegama. Pretposlednju radionicu tog dana je održao Vladimir Pavićevič. Tokom ove sesije su studenti i studentkinje saznali šta sve jedan uspešan lider mora da radi i kakve osobine treba da ima kako bi vodio svoj tim. Poslednja radionica u toku drugog dana je imala za cilj da zaokruži sve što su studenti i studentkinje prešli do sada, kao i da ih navede da praktično primene sva znanja koja su stekli tokom prethodnih sesija. Generalna direktorka BOŠ-a, Vesna Đukić, je studentima dala zadatak da donesu tešku timsku odluku, u okviru vrlo komplikovane zamišljene situacije, sa ograničenim informacijama i kratkim vremenskim rokom. Ovo je bila sjajna prilika da XXVI generacija na ovaj način bolje razume proces timskog donošenje odluka, kao i komunikaciju unutar tima. Drugi dan Zimske škole se završio sa tradicionalnom igrom Mafije, koja pored toga što je zabavna društvena igra, ima za cilj da omogući studentima da vežbaju svoje ubeđivačke sposobnosti i javni nastup.
Posle intenzivnog drugog dana je sledio dan aktivnog odmora i relaksacije. Čitava generacija je išla na planinarenje na vrh planine Gučevo, vođena od strane planinarskog društva Biciklo. Studenti su uživali u svežem vazduhu i netaknutoj prirodi, ali su isto tako naučili po nešto o istorijskim događajima iz Prvog svetskog rata koji su se odigrali na ovim prostorima između srpske i austrougarske vojske. Posle odmora i ručka, studente je čekalo poslednje predavanje na Zimskoj školi, a to je bila još jedna simulacija koju je vodila Vesna Đukić. Ovaj put je, sada već tim XXVI generacije, na praktičan način učio o konsenzusu kao o mehanizmu donošenja odluke. Na ovaj način je uspešno privedena kraju Zimska škola timskog rada koja je samo jedna od mnogih aktivnosti u okviru obrazovnog programa “Studije budućnosti” koja već po 26. put vodi generaciju sjajnih mladih studenata i studentkinja ka tome da postanu sledeći nosioci promena u društvu oko nas.
XXVI generaciju po povratku čekaju nastavak predavanja na modulima Učionica 4.0 i Pogledi ka Evropi, psihološke radionice, kao i nekoliko interesantnih izbornih aktivnosti poput Students2Students predavanja i Književnog kluba.