Tokom 7. i 8. juna 2018. godine, održana je treća po redu regionalna konferencija alumnista Programa stipendija Fondacije za otvoreno društvo.
Cilj ovog skupa bio je predstavljanje policy brief-ova na kojima su alumnisti OSF-a radili tokom prethodnih meseci uz pruženu mentorsku podršku Beogradske otvorene škole. Alumnisti Programa stipendija Fondacije za otvoreno društvo koji su ove godine radili na izradama predloga praktičnih politika dolaze iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Makedonije i Kosova*.
Na samom otvaranju konferencije učesnicima su se obratili izvršni direktor Beogradske otvorene škole Milorad Bjeletić, Zarina Usmanova iz Programa stipendija Fondacije za otvoreno društvo iz Londona, Ana Marjanovic Rudan iz Evropskog fonda za Balkan i Vladimir Pavlović koordinator praktičnih politika u BOŠ-u. U svom uvodnom govoru Zarina Usmanova je istakla da će Program stipendija FOD-a nastaviti da podržava akademce sa Zapadnog Balkana kroz stipendiju namenjenu doktorandima i zaposlenima na viskoobrazovnim institucijama u cilju davanja podrške njihovim istraživanjima i boravku na drugim univerzitetima širom Evrope i Sjedinjenih Američkih Država. Ona je takođe naglasila da je za alumniste ovog programa stipendija veoma važno da ostanu u kontaktu sa Lokalnim edukativnim centrima u svojim zemljama kako bi mogli da budu informisani o svim aktivnostima i programima Fondacije za otvoreno društvo. Milorad Bjeletić je okupljene bliže upoznao sa dugogodišnjom saradnjom Beogradske otvorene škole i Fondacije za otvoreno društvo posebno Programom stipendija putem koga je stipendirano više od 300 stipendista koji su putem različitih stipendija stekli priliku da svoje znanje usavrše na univerzitetima širom Evrope i Amerike.
Imajući u vidu da su se OSF alumnisti tokom višemesečnog procesa pisanja predloga praktičnih politika bavili temama iz oblasti koje su u fokusu Berlinskog procesa i predstojećeg samitom u Londonu ( 9. i 10. jul), Ana Marjanović Rudan iz Evropskog fonda za Balkan, uputila je učesnike u osnove koncepta inicijative kakva je Berlinski proces, pripremu samita u Londonu i u teme koje će biti u fokusu pomenutog skupa.
Nakon uvodnih izlaganja, tokom dva radna dana konferencije predstavljeno je osam predloga praktičnih politika, kroz panel diskusije na kojima su sami kreatori predloga (OSF alumnisti) i poznavaoci tema (novinari, predstavnici civilnog sektora, akademskih institucija i državnih institucija) iz oblasti iz kojih predlozi dolaze imali priliku da daju ocenu onoga što je urađeno u prethodne četiri godine u datoj oblasti.
Predlozi praktičnih politika su predstavljeni kroz četiri panel diskusija: Ekonomski izazovi na Zapadnom Balkanu-integracije, investicije i infrastruktura; Obrazovanje i migracije viskoškolovanih kadrova iz zemalja Zapadnog Balkana; Ka rodnoj ravnopravnosti na Zapadnom Balkanu-modeli dobre prakse; Decentralizovani urbani modeli za održivi razvoj.
Drugog radnog dana konferencije održane su još dve diskusije koje nisu imale za cilj predstavljanje predloga praktične politike od strane alumnista već samo podsticanje rasprave o problemima i izazovima koji su aktuelni u regionu. Prva diskusija je bila posvećena bilateralnim problemima među zemljama Zapadnog Balkana, koji još uvek preopterećuju građane zemalja ovog regiona. Na diskusiji su govorili Jovana Marović iz POLITIKON mreže, Agon Malići osnivač portala Spubnker, Jovana Radosavljević direktorka New Social Initiative iz Kosovske Mitrovice dok je diskusiju moderirao Bojan Elek iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Na poslednjoj diskusiji kojom je sama konferencija i zatvorena, govornici su raspravljali o budućnosti nakon završteka Berlinskog procesa i onome što je ovaj proces doneo regionu tokom četiri godine trajanja. Na diskusiji su govorili Pavle Janković načelnik Odeljenja za Regionalne inicijative Sektora za EU, Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, Floren Marsijak zamenik generalnog sekretara Francusko-austrijskog centra za harmonizaciju odnosa u Evropi, Milana Lazarević programska direktorka Centra za evropske politike i Aleksandar Kovačević iz Oksfordskog instituta za energetske studije, disksiju je moderiraio Vladimir Pavlović koordinator praktičnih politika u Beogradskoj otvorenoj školi. Govornici su se saglasili da je okvir Berlinskog procesa udario temelje mnogim inicijativama koje su za rezultat imale konkretne projekte, pre svega infrastrukturne i da će se sam okvir Berlinskog procesa nastaviti, a da će se naradni samit održati u Varšavi 2019. godine.
Publikaciju sa predlozima praktičnih politika OSF alumnista, koji su predstavljeni na konferenciji možete preuzeti ovde.