Poslednje predavanje na jednogodišnjem programu neformalnog obrazovanja „Studije budućnosti“ održano je u sredu, 9. maja, u prostorijama Beograske otvorene škole. Studenti jubilarne XXV generacije imali su priliku da sudeluju u nesvakidašnjem razgovoru i promišljanju o fizici i metafizi srca zajedno sa profesorom kardiohirurgije Stamenkom Šušakom.
Naši studenti su u još jednoj ravnopravnoj i otvorenoj diskusiji među sobom i sa predavačem pokušali da dođu do odgovora na različita medicinska, ali i filozofska i životna pitanja. Da li je srce organ, mišić, pumpa ili nešto više? Šta je čovek – mozak ili srce? U kom trenutku nastaje život? Kada prestaje? Da li je čovek psiho-somatsko biće, kako nauka pokušava da ga definiše, postoji li treća, možda četvrta dimenzija ljudskog postojanja? Ovo interaktivno predavanje zaokružilo je na jedinstven način ono što Beogradska otvorena škola nastoji da kod svojih studenata probudi, osnaži i podstakne, a to su kritičko promišljanje stvarnosti, sveobuhvatnost u razmišljanju, samostalnost u donošenju zaključaka i sloboda da se isti kažu.
Najbolji studenti beogradskih univerziteta imali su priliku da u protekla dva semestra u okviru četiri nastavna modula znanja i veština razgovaraju sa najvećim stručnjacima iz oblasti ličnog razvoja, međunarodnih odnosa, budućnosti države i društva, evropskih integracija. Teme koje su pokrili se tiču javnog nastupa, liderstva, održivog razvoja, budućnosti Šengenskog prostora...
Dobra vest je da se druženje nastavlja kroz preostale segmente programa. Pred studentima je rad na završnom projektu u vidu akademskog eseja, predloga praktične politike ili studije slučaja, redovni sastanci sa mentorima u okviru Alumni2Students programa, ali i druženja kroz neformalna okupljanja, posete kulturnim institucijama, istorijskim spomenicima i razne druge aktivnosti.