Sedmu godinu za redom Beogradska otvorena škola (BOŠ) je organizovala stručni skup „Nacionalna godišnja konferencija o karijernom vođenju i savetovanju“ u Zadužbini Ilije M. Kolarca 24. novembra 2017. godine. Konferencija je akreditovana od strane Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i okupila je preko 130 nastavnika i stručnih saradnika iz cele Srbije.
Cilj konferencije bio je unapređivanje kvaliteta usluga za karijerno vođenje i savetovanje u srednjim školama, kako bi svi mladi dobili jednaku i kvalitetnu podršku u svojoj tranziciji iz obrazovanja u svet rada. Konferenciju su podržali Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Centar za obrazovne politike, Eurogajdens centar, Privredna komora Srbije i Institut za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.Na otvaranju konferencije, prisutnima su se obratili gđa. Vesna Đukić, generalna direktorka Beogradske otvorene škole, dr Gabrijela Grujić Garić, pomoćnica ministra za strateško planiranje Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i g. Nikola Mikašinović, koordinator programa fondacije Solidar Suisse. Vesna Đukić je naglasila da će BOŠ nastaviti da se zalaže za kontinuirani razvoj karijernog vođenja i savetovanja i uspostavljanje saradnje između svih relevantnih aktera. Važnost teme karijernog vođenja i savetovanja je istakla i dr Gabrijela Grujić Garić, i navela da je ona implementirana u sve obrazovne zakone, uključujući i nedavno usvojeni Zakon o dualnom obrazovanju. „Karijerno vođenje i savetovanje je značajna oblast sa aspekta i pojedinica i društva, pošto predstavlja snažnu sponu između sveta obrazovanja i sveta rada“, naglasila je Grujić Garić. Posebno je istaknuta važnost izrađenog Predloga standarda usluga karijernog vođenja i savetovanja, koji je sada vodeći dokument u ovoj oblasti.
Gospodin Mikašinović je ukazao da je od 2013. godine od kada BOŠ i Fondacija Solidar sarađuju zaista dosta urađeno na polju razvoja sistema karijernog vođenja i savetovanja i da usvajanje ovih standarda predstavlja osnove za dalji razvoj u ovoj oblasti. Posebno je istakao da je „važno raditi na percepciji zanatskih zanimanja, stoga moramo se osvrnuti na ulogu roditelja u procesu karijernog vođenja i savetovanja i na to kako motivisati učenike“. Takođe, gđa. Mirjana Kovačević je u ime Privrede komore Srbije istakla da je privrednicima u interesu da učenici budu adekvatno pripremljeni za boravak u kompaniji, čemu karijerno informisanje može značajno da doprinese. Koordinatorka Radne grupe za izradu Standarda, gđa. Tatijana Glišić Milutinović je tokom konferencije detaljnije predstavila standarde, nakon čega su se prisutni usaglasili da je neophodno usvojiti ove standarde kako bi zaživeli u obrazovnim politikama i praksi, a za dobrobit učenika i privrede.
Konferencija je bila prilika i za razmenu iskustva dobre prakse u srednjim školama. Prisutnima su se obratili predstavnice srednjih škola koje su pobedile na Sajmu školskih timova za karijerno vođenje i savetovanje 2017: Politehnička škola Kragujevac, Gimnazija „Branko Radičević“ Stara Pazova i Hemijsko-tehnološka škola, Subotica. One su istakle najznačajnije aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja koje sprovode i podelilie sa učesnicima svoja iskustva sa studijskih poseta Sloveniji i Austriji, koje su imale priliku da posete kao nagradu za osvojena prva tri mesta na Sajmu.
Tokom plenarne sesije „Karijerno vođenje i savetovanje kao mehanizam za prevenciju osipanja“ eksperti Olja Jovanović, Institut za psihologiju, Vitomir Jovanović, Centar u za obrazovne politike i Marko Banković, Euroguidance centar su razmatrali potencijal karijernog vođenja za prevenciju osipanja učenika. Kroz diskusiju, nastavnici su se osvrnuli na izazove sa kojima se suočavaju u svakodnevnom radu ali i istakli da je neophodna dalja podrška školama u ovom procesu. U okviru panela „Podrška karijernom razvoju učenika u programima učenja kroz rad“ razmatrani su najbolji mehanizmi za podršku karijernom razvoju učenika u programima učenja kroz rad.
Konferencija je zatvorena izložbom „Radionice za razvoj karijere učenika srednjih škola u Srbiji“, koje su razvijali i nastavnici i stručni saradnici iz 12 srednjih škola. Tokom izložbe, učesnici konferencije su imali priliku da razgovaraju sa predstavnicima škola o njihovim iskustvima u kreiranju i realizaciji usluga za učenike, sa posebnim akcentom na karijerno vođenje i savetovanja učenika u riziku od osipanja, a njihova iskustva su detaljnije predstavljena u brošuri „Kako razvijati veštine upravljanja karijerom učenika u srednjoj školi? – predlozi radionica“.
Stručna konferencija je organizovana u okviru projekta „Kvalitetne usluge za bolju zapošljivost mladih – KVIS na BIS“ koji ima za cilj podršku unapređenju zapošljivosti mladih i celoživotnog učenja kroz unapređenje održivosti i kvaliteta sistema karijernog vođenja i savetovanja. Projekat realizuje Beogradska otvorena škola, uz podršku Solidar Suisse/Swiss Labour Assistance (SLA) – Kancelarija u Srbiji.