U Centru za stručno usavršavanje Kruševac, 10. juna je realizovan diskusioni forum na kojem se razgovaralo i postojećim i neophodnim preduslovima za realizaciju kvalitetnih praksi na lokalu.
Predstavljen je i praktični Vodič za organizovanje stručne prakse koji su izradili Unija poslodavaca Srbije i Nacionalna služba za zapošljavanje. Kroz samu diskusiju nametnula su se pitanja uključenosti mladih na tržištu rada, kao i promocije stručne prakse kao dobre šanse i za mlade i za poslodavce.
Izazove u organizovanju „kvalitetnih“ praksi, ali i dobre primere, predstavili su lokalni privrednici koji posluju na teritoriji grada Kruševca. U okviru tematskih celina, bilo je reči i o izazovima na ovom polju koje donosi uvođenje dualnog principa u srednje stručno obrazovanje. Nepostojanje jasnih planova i programa praksi, dodeljivanje nekompetentnih mentora ili nepostojanje ikakvog mentorskog praćenja, nedefinisani ciljevi učenja, ali i nejasni i nedovoljno stimulativan pravni okvir – jesu najčešći izazovi za organizovanje i realizaciju praksi koje imaju smisla, i koje tako kvalitetno sprovedene mogu biti od višestrukih koristi kako za mlade, tako i za poslodavce.
Predstavnici poslodavaca su se složili da im je potrebna dodatna podrška pri realizaciji radnih praksi, jasna zakonska određenja i procedure, te razjašnjavanje terminološke nedoumice kad je ovaj vid angažovanja mladih u pitanju. Diskutovalo se i o pitanju finansijske naknade praktikantima, ali i dodatne finansijske stimulacije mentora koja treba da se brinu o praktikantima i uvode ih u posao. U vezi sa tim, razmatran i je i aspekt korišćenja, odnosno amortizacije sredstava za rad (mašina za proizvodnju), na kojima mladi ljudi (praktikanti) treba da se obučavaju. Ukoliko dođe do kvara i štete na mašinama koje su prouzrokovane neznanjem i nemarom praktikanata, otvara se pitanje nadoknade tih troškova vlasnicima preduzeća.
Ovaj skup je organizovala Beogradska otvorena škola, u partnerstvu sa Unijom poslodavaca Srbije i Nacionalnom službom za zapošljavanje Kruševac, a u sklopu Inicijative za zapošljavanje mladih Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva. Objedinjavanjem i usmeravanjem aktivnosti svih pomenutih aktera značajno se utiče na uključivanje i mladih i privrede i nadležnih institucija,, te obrazovnih ustanova što je jedini način za smanjenje tog jaza koji postoji između sveza obrazovanja i sveta rada.