Prvi sastanak Radne grupe za radne prakse održan je 18. avgusta 2021. godine u prostorijama Ministarstva za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja. Zadatak radne grupe je da izradi analizu propisa i stanja u oblasti radnih praksi i predloge za izmene postojećeg i/ili donošenje novih propisa u toj oblasti.
U rad radne grupe su uključeni predstavnici institucija koje se bave zapošljavanjem, obrazovanjem i mladima, predstavnici sindikata, udruženja poslodavaca i organizacija civilnog društva, uključujući i predstavnike Beogradske otvorene škole. U okviru sastanka predstavljene su dosadašnje analize Beogradske otvorene škole sprovedene u saradnji sa Timom za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, koje se tiču unapređenja pravnog okvira za uređenje radnih praksi, kao i predlozi za normativno uređivanje praksi. Predstavljen je i primer Zakona o praksama Severne Makedonije.
Brojni su pozitivni efekti koje radne prakse mogu imati, poput skraćenja tranzicije od obrazovanja do tržišta rada, unapređenja znanja, veština i kompetencija, sticanje radnog iskustva i istraživanje karijernih opcija. Međutim, ovi efekti se mogu očekivati samo ukoliko su radne prakse kvalitetne, ograničenog trajanja, sa kvalitetnim mentorskim procesom, postavljanjem i praćenjem ciljeva učenja, novčanom nadoknadom, ukoliko postoji ugovor na početku i potvrda na kraju prakse. Međutim, prema pregledu najnovijih istraživanja, i dalje u mnogim radnim praksama ovi elementi kvaliteta izostaju, što ukazuje na važnost regulisanja ove oblasti.
Beogradska otvorena škola se od 2015. godine kroz razne inicijative, promotivne događaje, pravne analize i istraživanja zalaže za kvalitetne radne prakse, što će nastaviti i u narednom periodu. Kvalitetne radne prakse su od velikog značaja za unapređivanje zapošljivosti, a pravno uređivanje praksi važan korak u ovom pravcu.