Beogradska otvorena škola počev od 2012. radi na osmišljavanju programa radnih praksi u cilju olakšavanja i skraćivanja tranzicije mladih iz sveta obrazovanja na tržište rada. Nastojimo da pomognemo mladima da steknu radno iskustvo i razviju veštine tražene u realnom svetu rada. Sa druge strane, podstičemo dijalog i saradnju između institucija, organizacija, biznis sektora i stručne javnosti radi inoviranja i usklađivanja omladinskih politika i politika zapošljavanja relevantnih za podršku radnim praksama.
Kroz svoje aktivnosti se zalažemo za kvalitetne radne prakse, jer verujemo da su samo takve prakse od značaja i za praktikante i za praksodavce. Insistiramo na primenjivanju standarda kvaliteta za realizaciju praksi, kako bi praktikanti stekli priliku da se brzo i efikasno uključe na tržište radne snage i pronađu kvalitetno zaposlenje. U skladu sa preporukama iz EU u fokus stavljamo pitanje pravne zaštite, odnosno ugovornog regulisanja prava i obaveza praktikanata tokom programa prakse, mentorski proces, dužinu trajanja, definisane ciljeve učenja, novčanu nadoknadu, evaluaciju programa, izdavanje sertifikata od strane praksodavca o obavljenoj praksi i stečenim kompetencijama.
Naše aktivnosti na ovom polju su:
Organizacija kvalitetnih radnih praksi.
Počev od 2012. godine kreirali smo i sproveli programe kvalitetnih radnih praksi u organima javne uprave i biznis sektoru, koji su dali sjajne rezultate u pogledu unapređivanja zapošljivosti i zapošljavanja mladih koji su u njima učestovali. Kroz ove programe ujedno pomažemo malim i srednjim preduzećima da ojačaju svoje kapacitete za organizovanje kvalitetnih radnih praksi, a organima javne uprave da unaprede svoje procedure za selekciju i regrutaciju mladih stručnjaka za radne prakse i pripravništvo. Ponosni smo što je gotovo 80 mladih stručnjaka u periodu od 2012. do 2016. angažovano na praksama u organizaciji Beogradske otvorene škole, a naši podaci pokazuju da je čak 80% njih zaposleno po završetku programa. Evaluacije programa praksi koje smo sproveli pokazuju da mladi polaznici smatraju da su unapredili znanja i veštine kroz program prakse.
Sprovođenje istraživanja i zagovaračke aktivnosti.
Kako bi doprineli sistemskom rešavanju ovog pitanja, radimo na unapređenju pravnog okvira za radne prakse i podstičemo razvoj mehanizama za obezbeđivanje kvaliteta. Izradom pravnih i policy analiza, organizovanjem konsultativnog procesa sa širokim krugom zainteresovanih strana, radionica za razmenu iskustava, javnih događaja, debata i promotivnih kampanja, doprinosimo iznalaženju funkcionalnih i održivih modela za primenu standarda kvaliteta pri organizaciji i realizaciji radnih praksi. Takođe, podižemo svest kod institucija, omladinskog i biznis sektora, o značaju kvalitetnih radnih praksi i njihovim efektima na zapošljivost mladih. Ujedno radimo na popularizaciji ovog koncepta kao prilike za učenje i unapređenje praktičnih veština kao dodatak prethodno stečenim znanjima i kvalifikacijama u (ne)formalnom obrazovanju, ali i ukazujemo na moguće zloupotrebe.
Učestvovanje u evropskim i regionalnim inicijativama za adekvatno pravno regulisanje radnih praksi, te zaštitu i ravnopravan tretman svih praktikanata, nastojimo da prenesemo dragocena iskustva na nacionalni nivo. Ukazujemo na aktuelnost ove teme i nove tendencije u agendama i politikama Evropske unije za unapređivanje zapošljivosti i zapošljavanje mladih, koje naglašavaju značaj kvalitetnih radnih praksi kao delotvornog mehanizma za „pribavljanje“ novih veština koje zahtevaju tržišta rada u 21. veku.