Beogradska otvorena škola okupila je više od 150 donosioca odluka, predstavnika vlada zemalja Zapadnog Balkana, biznis sektora, organizacija civilnog društva i zainteresovanih pojedinaca tokom prvog dana konferencije „Inicijativa organizacija civilnog drustva Zapadnog Balkana za podršku zapošljavanja mladih“, održanoj 17. decembra 2020. godine.
Najvažnije teme odnosile su se na ključne izazove javnih politika po pitanju zapošljivosti mladih na Zapadnom Balkanu kao i saradnju organizacija civilnog društva i javne uprave, odnosno konkretnih rezultata na temu zapošljivosti mladih. Konferencija „Inicijativa organizacija civilnog drustva Zapadnog Balkana za podršku zapošljavanja mladih“ se organizuje u okviru projekta WEB4YES koji BOŠ sprovodi sa šest regionalnih organinizacija sa Zapadnog Balkana, a projektom su unapređene veštine više od 1.000 mladih koji su se tokom realizacije programa zaposlili ili pokrenuli sopstveni biznis.
O saradnji organizacija civilnog društva i javne uprave na temu zapošljivosti mladih na Zapadnom Balkanu govorili su Lida Kita, predstavnica Evropske trening fondacije i ekspertkinja za stručno obrazovanje i socijalnu inkluziju, Mirela Rajković, izvršna direktorka Mreže mladih jugoistučne Evrope i Ivan Topalović, ekspert iz oblasti zapošljivosti mladih. Na prvom panelu govornici su istakli važnost učešća mladih u donošenju odluka i kreiranju javnih politika, kao i delovanju omladinskih organizacija kao predstavnika mladih na lokalnom, nacionalnom i regionalnom nivou.
Lida Kita je istakla da javni sektor sve više prepoznaje značaj aktivne uloge mladih, na čijim kompetencijama za aktivno učešće u dijalogu treba raditi i u narednom periodu, kao i da su inicijative poput WEB4YES dobar alat za uključivanje svih mladih. „Promene se dešavaju veoma brzo i obrazovne politike ne mogu da se menjaju tom brzinom, međutim ono što možemo učiniti jeste kreirati adaptabilnije društvo“, naglasila je Mirela Rajković. Ivan Topalović je istakao važnost lokalnih inicijativa koje predstavljaju glas mladih iz ranjivih grupa i podržavanje njihovog rada. „Veoma je važno pomoći mladima da se organizuju u mreže posredstvom kojih će uticati na donosioce odluka“, istakao je on.
Na drugoj sesiji govorili su Aleksandra Đurović, koordinatorka istraživanja Beogradske otvoreneškole, Ajka Rovčanin, predstavnica Instituta za razvoj mladih KULT, Adem Gaši, predstavnik Regionalnog saveta za saradnju, Kristina Mereuta, predstavnica Evropske trening fondacije i Valmir Džemalji, predstavnik organizacije LENS. Govornici su istakli glavne preporuke za zapošljavanje mladih, ali i izazove sa kojima će mladi biti suočeni usled pandemije korona virusa u kontekstu zapošljavanja. Na panelu je takođe predstavljena platforma WEB4JOBS, namenjenu mladima sa Zapadnog Balkana za istraživanje mogućnosti zaobuke, poslove i razmene.Aleksandra Đurović je govorila o značaju uključivanja svih zainteresovanih strana u cilju ostvarivanja zajedničkog cilja koje je usmeren na unapređivanje zapošljivosti mladih. „Kroz naša istraživanja koja smo sproveli razvili smo preporuke u vezi sa poboljšanjem pravnogokvira za radne prakse i druge važne teme koje se odnose na zapošljivost mladih.“ Ajka Rovčanin je naglasila da se u Bosni i Hercegovni stopa nezaposlenosti smanjila, ali da je ona uzrokovana „odlivom mozgova“, a ne zapošljavanjem mladih. Kristina Mereuta je istakla da će se posledice pandemije koronavirusa tek kasnije odraziti na ekonomije zemalja Zapadnog Balkana i da organizacije civilnog društva imaju važnu ulogu u podršci mladima kada je reč ozapošljavanju. Adem Gaši, govorio je o značaju kreiranju zajedničkih preporuka i inovativnih rešenja za zapošljavanje mladih. Istakao je i da „ne postoji samo jedno već više rešenja i cilj je da se rešenja kreiraju u saradnji sa mladima, a ne samo za mlade“ i da postoji prostor da se zaključci i preporuke sa regionalnog nivoa primene u razvoju nacionalnih politika.
U okviru inicijative WeB4YES tokom poslednje tri godine sprovedena su četiri regionalna istraživanja o zapošljavanju i preduzetništvu mladih, osnovani su Nacionalni forumi za zapošljavanje mladih i kreirane konkretne preporuke za unapređivanje zapošljivosti mladihna Zapadnom Balkanu. BOŠ i partneri na projektu podržali su 18 inicijativa omladinskih organizacija, a sprovođenjem obuka ojačani su kapaciteti preko 90 organizacija.
Snimak prvog dana konferencije:
WeB4YES Grantees - Employability in the Western Balkans
WeB4YES Grantees - Entrepreneurship in the Western Balkans