Koliko je prepoznato, i na kakve sve izazove nailazi mentorstvo mladih iz osetljivih grupa u Turskoj, Italiji, Srbiji, Belgiji i Bugarskoj? U kojim ciklusima mentorstva je poželjno uključiti onlajn alate, a kada susret uživo mentora i mentija ipak nosi prevagu u mentorskom odnosu. Kako na što bolji način isplanirati mentorske događaje na međunarodnom nivou i obezbediti ravnopravne uslove i potrebnu podršku za sve učesnike, samo su neke od tema o kojima se diskutovalo na sastanku partnera u okviru Erazmus + projekta VM-Pro: Validacija mentorstva za mlade.
Domaćin četvrtog po redu međunarodnog partnerskog sastanka bila je Beogradska otvorena škola. Sastanak je realizovan u periodu od 11. i 12. aprila 2019. godine u Beogradu u hotelu „88 Rooms“. Sastanak je otpočeo predstavljanjem izveštaja o sprovedenim aktivnostima u prethodnom periodu, kao i narednim koracima i mentorskim poduhvatima na nivou zemalja u kojima se projekat realizuje. Posebna pažnja posvećena je diskusiji o unapređenju funkcionisanja i optimizaciji onlajn platforme, a na osnovu inputa dobijenih od strane Nacionalnih savetodavnih tela. Pored toga, partneri su se u Beogradu dogovorili da će obezbediti dodatne vidove materijala za podršku u sprovođenju mentorskih procesa, koji će biti distribuirani prevashodno mentorima, nastavnicima, omladinskim radnicima i svima onima kojima će koristiti za bolji i kvalitetniji rad sa mladima koji se mentorišu.
Drugi dan sastanka bavio se inicijalnim pripremama za dva velika međunarodna događaja za mlade koji nas očekuju na jesen, a na kojima će učešće uzeti i mladi sa hendikepom i iz ostalih osetljivih grupa u cilju razmene dobrih praksi i iskustava.
Cilj projekta Vm-pro: Validacija mentorstva za mlade je osnaživanje i podrška mladima iz osetljivih grupa, kroz razvoj alata za kvalitetno sprovođenje neformalnih mentorskih programa za mlade. Projekat realizuje SIM - SCUOLA ITALIANA DI MENTORING (Italija), u partnerstvu sa ASSOCIAZIONE MOSAICO (Italija), MARIE CURIE ASSOCIATION – MCA (Bugarska), PHOENIXKM BVBA (Belgija), International Association for Research and Development of Vocational Education and Training (Turska) i Beogradskom otvorenom školom.
Sve aktivnosti projekta će se realizovati u periodu od 1. decembra 2017. do 30. novembra 2019. godine. Projekat je podržala Evropska komisija, kroz program Erasmus+ u oblasti Strateških partnerstva i inovacija za mlade.
Za više informacija o projektu, možete posetiti njegov zvaničan sajt.