Tokom oktobra i novembra nastavnici iz 8 srednjih škola su realizovali obuku o 3D štampačima za svoje učenike, primenjujući onlajn platformu kreiranu kroz projekat Beogradske otvorene škole. U obukama u nekoliko gradova u Srbiji učestvovalo je ukupno 174 učenika koji su imali priliku da steknu i unaprede svoja znanja iz ove oblasti.
Fotografije 3D štampača iz škola
Nakon obuke održane u prostorijama Beogradske otvorene škole, u školama je u okviru redovne nastave, dodatne nastave ili kroz sekcije primenjen onlajn kurs. Srednje škole koje imaju 3D štampače su organizovale i praktične vežbe.
Onlajn kurs se sastoji iz prezentacija, video materijala i testova kojima se može proveriti stečeno znanje. Kurs pokriva pet oblasti: 1) Uvod u 3D modelovanje i 3D štampanje; 2) Izbor softvera za 3D modelovanje, štampanje i skeniranje; 3) 3D projektovanje - kreiranje 3D modela objekta koji će se štampati; 4) 3D prototip - priprema 3D modela za štampanje i 5) Optimizacija - usavršavanje kreiranog modela.
Evaluacija kursa je pokazala da svi nastavnici koji su učestvovali u obuci smatraju da je ona bila korisna za njihov rad i da učenici mogu da primene stečena znanja i veštine.
Sama onlajn platforma je ocenjena kao veoma korisna, kao što to pokazuju i komentari nastavnika:
- „Pošto nemam iskustva u radu sa 3d štampačima meni je sve korisno, od uvoda preko izbora softvera i naravno optimizacije...nekako mislim da mora da bude sve u paketu :)“.
- „Najkorisniji deo obuke je 3D prototip. Razlog je to što naši učenici već imaju znanja iz modeliranja a sada su saznali kako da te modele pripreme za štampu i kako da ih izrade na 3d štampaču.“
- „Uvodni deo je odlično napisan. Može poslužiti ako se neko prvi put sreće sa ovom tehnologijom.“
Učenici koji su učestvovali u obuci su takođe bili veoma zadovoljni obukom koju procenjuju kao korisnu i smatraju da su stekli relevantna znanja i veštine. Na pitanje šta im se najviše dopalo u obuci, učenici su istakli različite aspekte koji su im se svideli:
- „Sve ali u bukvalnom smislu. Kako je sve prezentovano, šta sve može da se napravi (a može bukvalno šta nam padne na pamet), mnogo mi se svidelo što se i u medicini koristi radi pomoći ljudima kojima je potrebna“.
- „Dopalo mi se to što ću moći da primenjujem sve to u daljem školovanju i životu.“
Kako bi se obuka unapredila, učenici smatraju da je potrebno da se poveća vreme koje će biti posvećeno savladavanju materijala sa onlajn platforme ali i obezbediti 3D štampače u školama za praktičnu primenu naučenog.
Onlajn kurs je nastao u okviru projekta „3D4VET - Kurikulum za 3D modelovanje i aplikacije za 3D štampače i skenere u stručnim školama“, koji je podržan kroz program Erazmus plus (oblast strateških partnerstava u stručnom obrazovanju i obukama).
Onlajn kursu možete pristupiti OVDE.
Projekat realizuje srednja škola „Tuzla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi“ (Turska) u saradnji sa partnerima: Beogradska otvorena škola (Srbija), Fakultet za tehnologiju Marmara univerziteta (Turska), „Timarge Mechatronics Ltd. Co.“ (Turska), „Interprojects“ (Bugarska), Univerzitet Notingam Trent (Ujedinjeno Kraljevstvo) i „Prosena SA“ (Portugal).