U periodu od 20. do 21. novembra u Draču, Albanija, održan je drugi Regionalni forum o omladinskom preduzetništvu u sklopu aktivnosti na projektu Inicijativa organizacija civilnog društva Zapadnog Balkana za podršku zapošljavanju mladih (web4yes).
Forum je održan sa ciljem da se, između ostalog predstave regionalni izveštaji o Razvoju i promociji celoživotnog preduzetničkog učenja i Podsticajnog okruženja za omladinsko preduzetništvo u regionu Zapadnog Balkana, razrade preporuke za unapređenje ovih oblasti, kao i da se ojača saradnja relevantnih institucija i organizacija. Ovi izveštaji nastali su kao proizvod konstruktivnih dijaloga svih relevantnih aktera u oblasti u okviru Nacionalnih foruma za zapošljavanje mladih, koji su održavani u svim zemljama Zapadnog Balkana.
Tokom dva dana foruma više od 70 učesnika, diskutovalo je o mogućnostima unapređenja politika u regionu koje se tiču omladinskog preduzetništva i preduzetničkog učenja.Regionalni Forum za omladinsko preduzetništvo otvorili su izvršna direktorka Beyond Barriers Association iz Albanije, gospođa Ana Mulanji, koja je pozdravila prisutne učesnike, nakon koje je gospođa Silva Banushi, direktorka Politika zapošljavanja i VET-a, pri Ministarstvu Ekonomije i Finansija Albanije, podelila iskustva o podršsci omladinskom preduzetništvu u Albaniji. Izvršni direktor Beogradske otvorene škole, gospodin Milorad Bjeletić, predstavio je prisutnima glavne nalaze, izazove i preporuke Praktičnih politika na Zapadnom Balkanu, koje se odnose na zapošljavanje mladih.
Drugog dana Regionalnog Foruma, razgovarano je o EU politikama i podrškama preduzetništvu mladih na Zapadnom Balkanu. Panelisti su bili Đerđ Mura, direktor Western Balkan Fonda, koji je predstavio rad Fonda i dalje planove, kao i ekspert Jarle Tømmerbakke, koji je govorio o iskustvima i preporukama Belgije i Norveške, kada je u pitanju preduzetničko obrazovanje i kreiranje poslova.
Pored njih priliku da predstave svoje poslovne ideje imali su i mladi uspešni preduzetnici iz zemalja regiona Zapadnog Balkana. Njihova iskustva bi trebala da predstavnicima civilnog i državnog sektora daju ideje za unapređenje saradnje i javnih politika u ovoj oblasti.
Inovativne inicijative mladih preduzetnika predstavili su Pezana Reha iz Albania koja je vlasnica socijalnog preduzeća za izradu nameštaja – Pana i Marko Maraš iz Crne Gore, predstavivši učesnicima Regionalnog Foruma ideju digitalne farme - Seljak.me.
Kao primeri dobrih praksi podrške preduzetništvu mladih, u WB regionu, govorili su Ana Rasović (Unija mladih preduzetnika Crne Gore), Nemanja Glavinić (Dostignuća Mladih iz Srbije), Bora Selenica, koja je predstavila rad Alumni grupe Dostignuća mladih iz Albanije, kao i Igor Milosevic iz ADP-ZID koji je predstavio Upbeat Hub.
Na samom kraju Regionalnog Foruma Ada Hamidoić (KULT, BiH) i Marko Stojanović (Beogradska otvorena škola i WEBIN), predstavili su rezultate izveštaja koji su nastali u okviru radnih grupa.
Ovde možete preuzeti kompletnu agendu događaja.
Koordinator projekta WeB4YES je Beogradska otvorena škola, a partneri na projektu su Asocijacija za demokratski prosperitet – ZID (Crna Gora), Lens (Kosovo), Asocijacija Beyond Barriers (Albanija), Institut za omladinski razvoj – KULT (Bosna i Hercegovina), Nacionalni omladinski savet Makedonije i Međunarodni centar Olof Palme (Švedska).
Projekat se realizuje od decembra 2017. do decembra 2020. godine i podržan je od strane Evropske unije.