Kako podržati zapošljavanje mladih na održivi način? Koji podaci su relevantni u procesu kreiranja politike zapošljavanja i zapošljivosti mladih u regionu Zapadnog Balkana? Na koji način unaprediti saradnju javnih institucija, poslovnog sektora i organizacija civilnog društva u ovoj oblasti? O ovim i brojnim drugim pitanjima, diskutovano je na prvom Regionalnom forumu o zapošljavanju mladih koji je održan u Skoplju 20. i 21. juna 2018. godine.
Regionalni forum su organizovali Nacionalni omladinski savet Makedonije i Beogradska otvorena škola, u okviru regionalnog projekta „Inicijativa organizacija civilnog društva Zapadnog Balkana za podršku zapošljavanju mladih - WeB4YES”. Forum je organizovan sa ciljem da doprinese rešavanju zajedničkih izazova u oblasti zapošljavanja i zapošljivosti mladih i ojača saradnju relevantnih aktera. Na Forumu je prisustvovalo više od 70 predstavnika ključnih javnih institucija, organizacija civilnog društva i poslovnog sektora iz regiona Zapadnog Balkana.
Forum su otvorili, osvrtom na problem nezaposlenosti mladi u regionu i značaj saradnje sa civilnim društvom, sledeći govornici: Mladen Frckovski, savetnik u Ministarstvu rada i socijalne politike Makedonije, Irena Ivanovna, programska menadžerka pri Delegaciji Evropske unije u Makedoniji, Ilija Stankovski, potpredsednik Nacionalnog omladinskog saveta u Makedoniji, i Milorad Bjeletić, izvršni direktor Beogradske otvorene škole.
Tokom prvog dana Foruma održana su dva panela. Na prvom panelu predstavljene su inicijative, iskustva i primeri dobre prakse na evropskom, regionalnom, nacionalnom i lokalnom nivou u rešavanju izazova zapošljavanja mladih. U panelu su učestvovali Armel de Keros, programski i finansijski menadžer IPA IV projekata pri Evropskoj komisiji, Albert Hani, koordinator lokalnog ogranka Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) u Skoplju, kao i predstavnici Nacionalnih foruma za zapošljavanje mladih - Boban Gledović, savetnik u Ministarstvu rada i socijalne zaštite Crne Gore i Ina Bregaj iz Direkcije za evropske integracije grada Tirana.
Tema drugog panela bila je kreiranje politika za zapošljavanje i zapošljivost mladih na osnovu podataka. U okviru njega su predstavljeni nacrti Regionalnog izveštaja o zapošljivosti mladih i Regionalnog izveštaja o merama aktivne politike zapošljavanja za mlade.
Drugi dan Foruma bio je posvećen interaktivnim paralelnim sesijama na temu povećanja zapošljivosti i aktivnim merama tržišta rada za mlade, čiji je cilj bio formiranje preporuka u ovoj oblasti na regionalnom i nacionalnom nivou.
Koordinator projekta WeB4YES je Beogradska otvorena škola, a partneri na projektu su Asocijacija za demokratski prosperitet – ZID (Crna Gora), Lens (Kosovo), Asocijacija Beyond Barriers (Albanija), Institut za omladinski razvoj – KULT (Bosna i Hercegovina), Nacionalni omladinski savet Makedonije i Međunarodni centar Olof Palme (Švedska).
Projekat se realizuje od decembra 2017. do decembra 2020. godine i podržan je od strane Evropske unije.