Koji su glavni izazovi sa kojima se mladi susreću prilikom traženja posla? Šta uzrokuje visoku stopu nezaposlenosti među mladima i šta institucije, organizacije i preduzeća mogu učiniti da bi doprineli rešavanju ovog problema? O ovim i brojnim drugim pitanjima diskutovano je u okviru Regionalnog diskusionog foruma o zapošljivosti mladih održanog u Skoplju 22. juna 2017. godine. Forum su organizovali Centar za interkulturalni dijalog iz Makedonije i Beogradska otvorena škola.
Jednodnevna konferencija okupila je oko sto mladih ljudi, predstavnika omladinskih organizacija, javnih institucija i istraživačkih centara sa zapadnog Balkana.
Forum su u ime organizatora otvorili Mila Josifovska iz Centra za interkulturalni dijalog i Milica Škiljević iz Beogradske otvorene škole. Zorica Stamenkovska iz Agencije za mlade i sport Republike Makedonije zaključila je uvodna izlaganja sa nalazima skorašnjeg istraživanja o zapošljivosti mladih, nakon čega je usledila panel diskusija i rad u tri radne grupe u kojima je diskutovano o tome kako institucije, preduzeća i omladinske organizacije mogu doprineti unapređivanju veština koje su mladima potrebne za zapošljavanje.
Puno pažnje posvećeno je Regionalnom portfoliju veština zapošljivosti mladih, koji je u ime regionalnog tima autora predstavila Aleksandra Đurović iz Beogradske otvorene škole. Na neusaglašenost između veština traženih na tržištu rada i veština koje mladi stiču kroz formalno obrazovanje ukazao je svaki od panelista, dok je kroz Portfolio predstavljena lista ključnih veština koje su neophodne mladima sa područja Zapadnog Balkana kako bi se uspešno adaptirali na promene na tržištu rada. Pored liste najvažnijih transverzalnih veština kao i njihovog detaljnog opisa, portfolio uključuje i opis primera dobre prakse razvijanja veština zapošljivosti kroz omladinski rad. Zaključeno je da je neophodno podsticati regionalnu saradnju između državnih institucija, omladinskih organizacija i poslovnog sektora u oblasti zapošljivosti mladih.
U okviru panel diskusije, Haris Huskić je predstavio aktivnosti Federalnog zavoda za zapošljavanje u ovoj oblasti ali i primere saradnje službi za zapošljavanje u regionu zapadnog Balkana koje se realizuju kroz aktivnosti Regionalnog saveta za saradnju. Takođe, Violeta Stojanović je predstavila rad Agencije za zapošljavanje u Makedoniji, i naglasila važnost unapređivanja saradnje između relevantnih aktera na tri nivoa: pomoć mladima u razvijanju veština koje zahteva tržište rada, prilagođavanje nastavnih planova i programa kako bi se zadovoljili trendovi i potrebe tržišta rada i uspostavljanje saradnje sa biznis sektorom kako bi se balansirala potražnja i ponuda. Da su omladinske organizacije savršena veza za povezivanje biznisa i mladih ljudi istakla je Ivona Krstevska iz Nacionalnog omladinskog saveta Makedonije. Ona je predstavila inicijative koje ova organizacija trenutno primenjuje kako bi pomogli mladim ljudima da razvijaju meke veštine i postanu konkurentni na tržištu rada.
Regionalni diskusioni forum bio je finalni događaj projekta ,,WEBWORK: Western Balkan youth WORK(S) for youth employability- regionalna inicijativa za zajednički pristup zapošljavanju mladih“, koji realizuju partneri iz šest balkanskih zemalja. Glavni cilj projekta bio je da doprinese prilagođavanju mladih brzim promenama na tržištu rada u regionu Zapadnog Balkana.
S obzirom na raznolikost učesnika na konferenciji, Forum je predstavio odličnu priliku za razmenu dobrih praksi na institucionalnom i organizacionom nivou, kao i za uspostavljanje buduće saradnje. Više informacija o forumu, kao i fotografije, zaključke diskusije i rezultate rada u radnim grupama možete pronaći ovde.