Tokom prethodne tri godine, Beogradska otvorena škola je u saradnji sa pet univerziteta iz Nemačke, Austrije, Italije, Holandije i Litvanije i organizacijom iz Grčke, učestvovala u inicijativi za povezivanje znanja stečena istraživanjima u oblasti karijernog vođenja i savetovanja i znanja u oblasti razvoja ljudskih resursa. U cilju predstavljanja razultata sprovedenog međunarodnog projekta i unapređenje postojećeg znanja i prakse karijernih praktičara, tim Beogradske otvorene škole je 1. jula 2022. godine organizovao događaj „Karijerno vođenje i savetovanje zaposlenih – podsticaji za nove teorije i praksu“ u prostorijama Envoy Conference. Na ovoj konferenciji je učestvovalo oko 30 predstavnika institucija koje se bave karijernim vođenjem i savetovanjem, obrazovnih ustanova, kompanija, organizacija koje rade sa mladima kao i studenti Filozofskog fakulteta i Fakulteta za medije i komunikacije iz Beograda.
Na početku konferencije je Aleksandra Đurović, predstavnica Beogradske otvorene škole predstavila ključne rezultate projekta. U toku projekta su sprovedena dva međunarodna istraživanja na temu povezivanja karijernog vođenja i savetovanja i razvoja ljudskih resursa. Na osnovu dobijenih podataka razvijeni su materijali za kurs za studente na temu „Karijerno vođenje i razvoj zaposlenih“ i pripremljen Moodle kurs kroz koji studenti i profesori mogu pristupiti razvijenim materijalima. Materijali za kurs su primenjeni u radu sa 114 studenata, okviru kursa studijskog programa psihologije Fakulteta za medije i komunikacije i studijskog programa andragogije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Takođe, razvijen je i testiran dvodnevni program obuke „Karijerno vođenje i razvoj zaposlenih“, čiji cilj je da se osobe koje se već profesionalno bave karijernim savetovanjem podrže u podsticanju karijernog razvoja. Na osnovu iskustava svih zemalja učesnica u projektu, pripremljene su preporuke za unapređenje obrazovnih programa i programa obuke za karijerne praktičare.
U nastavku su i ostale panelistkinje: Dubravka Mihajlović sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, Stanika Kostić – HR konsultantkinja, Maja Ćurić Dražić sa Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu, vođene moderatorkom Marijom Milosavljević, predstavnicom Beogradske otvorene škole, razgovarale o važnosti podrške karijernom razvoju zaposlenih, povezivanju i saradnji karijernih praktičara iz različitih oblasti kao i o važnosti kontinuiranog usavršavanja karijernih praktičara.
Zatim su studenti koji su učestvovali u pilotiranju ovog kursa podelili svoje utiske, istakli ono što im je bilo najznačajnije i karijernim praktičarima ponudili drugačiju perspektivu karijernog savetovanja:
„Od posebnog značaja je bila lekcija koja nam je osvestila uticaj klimatskih promena na tržište rada. Nikada nisam dovodila u vezu tržište rada i klimatske promene, ali sam na ovom kursu osvetila njihov međusobni uticaj, što smatram da je jako važno, pogotovu u vremenu kada su klimatske promene sve veće. Kroz prvu lekciju smo se upoznali sa određenim promenama koje utiču na svet rada što je veoma važno i potvrdilo je moje mišljenje da karijerni savetnik ne treba da prati samo promene na tržištu rada, već i promene u celom svetu: klimatske, zdravstvene... jer sve to utiče na već spomenuto tržište rada.“
Na samom kraju, učesnici i panelisti su se složili da je najveći nedostatak u sistemu karijernog vođenja i savetovanja zapravo nedovoljna povezanost karijernih praktičara iz različitih oblasti i da je potrebno unaprediti njihovu međusobnu saradnju. Prepoznato je kako rezultati sprovedenog projekta mogu da pruže doprinos za dalji razvoj sistema karijernog vođenja i savetovanja i obezbeđivanju da podrška karijernom razvoju bude dostupna svima kojima je potrebna.