Kako u Srbiji i svetu raste broj novih malih i velikih kompanija, raste i broj konkurenata na tržištu rada koji primoravaju poslodavce da ulažu u razvoj ljudskih potencijala svoje kompanije i podstiču zaposlene da sve češće razmišljaju o kontinuiranom razvoju svoje karijere. Imajući u vidu sve vrste promena koje sa sobom nosi savremeno doba: demografske promene, ekonomsku krizu, digitalizaciju i individualizaciju, globalnu konkurenciju, i nedostatak odgovarajućih veština koje su potrebne za suočavanje sa promenama, poslodavci se sreću sa sve većim izazovom pronalaska zaposlenih sa odgovarajućim kompetencijama, koji su posvećeni poslu i motivisani. Sa druge strane, zaposleni postaju sve mobilniji na tržištu rada, češće menjaju poslove, te im je potrebna podrška za adekvatno upravljanje sopstvenom karijerom uzimajući u obzir sve lične i društvene faktore.
Tim Beogradske otvorene škole, održao je dvodnevnu obuku “Karijerno vođenje i razvoj zaposlenih” za karijerne praktičare i zaposlene u ljudskim resursima. Teme koje su se obrađivale prvog dana obuke ticale su se promena u svetu rada, njihovim uticajem na razvoj ljudskih resursa, učenjem u organizacijama kao odgovorom na pomenute promene, društveno odgovornog poslovanja, umrežavanja i saradnje i primene savremenih alata za karijerno vođenje i savetovanje za podršku zaposlenima.
Drugi dan obuke bio je prožet primerima prakse podrške karijernom razvoju u preduzećima, podrškom karijernog razvoja različitih grupa zaposlenih, organizacionim razvojem i upravljanjem promenama i načinom na koji karijerno vođenje i savetovanje može da dovede do promena u organizacijama.
Na obuci su učestvovali predstavnici institucija koje kroz različite programe bave pitanjima karijernog vođenja i savetovanja, predstavnici srednjih stručnih škola, centara za razvoj karijere, kao i predstavnici kompanija. Svoja iskustva i primere dobre prakse predstavili su Tehnička školi iz Požege, Srednja sktručna škola iz Kragujevca, Poljoprivredna škola iz Beograda, Tehnička škola iz Vlasotinca, kompanije Continental Automotive Serbia, Manpower Group, HTEC, OTP banka, Centar za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu, Centar za razvoj karijere Filozofskog fakulteta u Beogradu, lokalna grupa udruženja ESTIEM LG, kao i predstavnici Privredne komore Srbije, Unije poslodavaca i Nacionalne službe za zapošljavanje.
Učesnici obuke su zaključili da postoji potencijalni prostor za saradnju kompanija i državnih instutucija ali i za umrežavanje škola sa pojedinim državnih institucijama. Ovo umrežavanje se najčešće odnosilo na umrežavanje Nacionalne službe za zapošljavanje sa pomenutim kompanijama i školama, kao i škola i kompanija u cilju razvoja ljudskih resursa i unapređivanje postojećih usluga karijernog vođenja i savetovanja.
Obuka je održana u sklopu projekta “CONNECT – Povezivanje karijernog vođenja i savetovanja i razvoja ljudskih resursa u kompanijama kroz visoko obrazovanje i obuke”. Cilj projekta je povezati karijerno vođenje i savetovanje sa jedne strane i razvoj ljudskih resursa u kompanijama sa druge strane kroz visoko obrazovanje i obuke u praksi. Ono što se očekuje kao rezultat rada na ovom projektu jeste poboljšanje sistema karijernog vođenja i savetovanja, koučinga i obuka, kao i povezanih oblika podrške poslodavcima i njihovim zaposlenima. Dodatne informacije su dostupne na veb-sajtu projekta https://connect-erasmus.eu.