Beogradska otvorena škola je 23. februara 2016. godine u Palati Srbija u Beogradu organizovala konferenciju „Radne prakse kao most između sveta obrazovanja i sveta rada“.
Na konferenciji su predstavljeni rezultati projekta „PRAKSAM – Uvođenje mladih u svet rada kroz radne prakse“. Zahvaljujući ovom projektu, 30 mladih u 18 privrednih društava je dobilo priliku da stekne radno iskustvo kroz program stručnih praksi. Trećina mladih koji su učestvovali u programu su se nakon završetka prakse i zaposlili.
„Kvalitetno organizovane i realizovane prakse su jedan od najdelotvornijih mehanizama za unapređenje zapošljivosti mladih, pa i za njihovo zapošljavanje. To su u velikoj meri pokazali i rezultati i efekti projekta Praksam koji je deo dugogodišnje inicijative Beogradske otvorene škole za unapređivanje zapošljivosti i efektivnije zapošljavanje mladih“ – rekla je Vesna Đukić, generalna direktorka Beogradske otvorene škole, otvorivši ovaj skup.
Pomoćnica ministra za omladinu Snežana Klašnja naglasila je važnost postojanja ovakavih inicijativa kao i spremnost Ministarstva omladine i sporta da ih podrži jer je upravo jedan od prioriteta Ministarstva omladine i sporta da poboljša zapošljivost mladih, kao i da podstakne njihovo aktivnije učešće u društvu. „Teška tranzicija mladih iz sveta obrazovanja u svet rada direktno utiče na stopu nezaposlenosti mladih. Iako danas postoje brojni kvalitetni programi stručnih praksi, upravo nepostojanje sistemskog pristupa rešavanju ovog problema utiče na visok procenat nezaposlenih mladih“.
Naime, preko 60% mladih do 30 godina, koji su na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, nemaju nikakvo prethodno radno iskustvo. Kako bi se direktno uključila u rešavanje ovog problema, ova institucija organizuje program stručne prakse i program sticanja praktičnog znanja u saradnji sa poslodavcima iz privatnog i javnog sektora“, objasnio je Zoran Martinović, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje.
Direktorka Centra za edukaciju u Privrednoj komori Srbije Mirjana Kovačević istakla je da je unapređenje razvoja kadrova jedan od glavnih ciljeva Privredne komore Srbije. Privrednici u Srbiji se često suočavaju sa nedostatkom kadrova za određene pozicije, kao i sa nedostatkom praktičnog znanja budućih zaposlenih. S obzirom na to da samo 38% poslodavaca učestvuje u realizaciji različitih programa praksi, gospođa Kovačević smatra da je jedan od razloga tome upravo nedostatak regulatornog okvira za realizaciju radnih praksi.
Kao glavni zaključak konferencije može se istaći da je važno obezbediti uređen sistem na nacionalnom nivou koji će sa jedne strane podstaći poslodavce da organizuju kvalitetne programe praksi a sa druge strane osigurati prava mladih koji se uključuju u sistem stručnih praksi.
Stručna konferencija je organizovana u okviru projekta „PRAKSAM – Uvođenje mladih u svet rada kroz radne prakse“ koji sprovodi Beogradska otvorena škola u partnerstvu sa Privrednom komorom Srbije, uz finansijsku podršku Ministarstva omladine i sporta.