Krovna organizacija mladih Srbije u utorak, 15. decembra, realizovala je Dijalog mladih sa ministrom omladine i sporta, Vanjom Udovičićem, a dvadeset mladih učesnika i učesnica predstavilo je izazove i probleme sa kojima se mladi u Srbiji suočavaju u okviru dve oblasti i ukupno šest tema. Predstavnice Beogradske otvorene škole govorile su o izmenama i dopunama Zakona o mladima i značaju kontinuiranog učešća mladih u procesima donošenja odluka.
Ovaj dijalog je organizovan u okviru projekta Mladi mediji – mediji sa mladima i za mlade, u saradnji sa DW akademijom i uz podršku Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomski razvoj i saradnju.
Dvadeset mladih učesnika i učesnica predstavilo je izazove i probleme sa kojima se mladi u Srbiji suočavaju u okviru dve oblasti i ukupno šest tema.
U okviru prve oblasti, mladi su predstavili okolnosti i postavili ministru pitanja vezana za omladinsku infrastrukturu, sa akcentom na preporuke za unapređenje Zakona o volontiranju i položaju volontera, kao i na proces izmena Zakona o mladima i preporuke za njegovo unapređenje.
U okviru iste oblasti, mladi su istakli značaj pokretanja procesa izrade Akcionog plana za period 2021-2023. i dali preporuke za unapređenje Nacionalne strategije za mlade. Takođe, mladi su posebnu pažnju posvetili Nacionalnoj strategiji za mlade kroz iniciranje pokretanja procesa revizije i dali preporuke za unapređenje sprovođenja ciljeva navedene strategije.
Odgovarajući na preporuke i izazove koje su mladi izneli u prvoj oblasti, ministar je naveo da mu je drago da su mladi i ministarstvo na istom putu i da je važno da pitanja mladih i preporuke budu iste teme kao i prioriteti ministarstva. Ministar je istakao da mu je drago što mladi u njemu i Ministarstvu vide saveznike, ali je takođe naglasio da treba da prepoznaju i ograničenja uloge Ministarstva, a potom naglasio da ima elemenata u sprovođenju omladinske politike koje on lično nije smatrao dovoljno kvalitetnim.
Ministar je izrazio nezadovoljstvo na kritike koje su mladi uputili Ministarstvu na temu netransparentnih konkursa za finansiranje projekata omladinskih organizacija i organizacija za mlade, jer, kako je rekao, Ministarstvo transparentno vodi čitav ovaj proces.
Mladi su u svom odgovoru izrazili želju da unaprede saradnju između omladinskog sektora i Ministarstva omladine i sporta. Glavna poruka je bila da i mladi i ministar moraju da veruju u proces, ukoliko žele da se situacija poboljša. Ministar je istakao da za mlade i njihove probleme ima dovoljno vremena i pozvao mlade i njihove organizacije da mu se obrate.
Druga oblast o kojoj su mladi razgovarali sa ministrom je aktivno učešće mladih u procesima donošenja odluka. Mladi su prvo identifikovali izazove kada su u pitanju sredstva iz budžeta Republike Srbije koja se izdvajaju za mlade, a zatim dali preporuke kako da sredstva budu adekvatnije iskorišćena. Pored ovih preporuka, mladi su ponudili preporuke u vezi kreiranja održivih prostora za njihovo učešće. Mladi su ovu oblast zaključili predlogom o kreiranju dugoročnog mehanizma za aktivno učešće mladih u procesima donošenja odluka.
U svom odgovoru na pitanja i izazove iz druge oblasti, ministar se najpre zahvalio mladima na svim predlozima i pozvao ih da se uključe u njihovu realizaciju. On je podržao inicijativu za uspostavljanje bezbednog prostora za mlade u Beogradu i naglasio da je Ministarstvo pokrenulo inicijativu putem koje bi se taj prostor realizovao kao omladinski klub ili omladinski dom, po uzoru na OPENS prostor u Novom Sadu. Ministar je pozvao sve mlade i omladinska udruženja i udruženja za mlade da Ministarstvu dostave konkretne predloge i naglasio da je Ministarstvo dostupno za sve njihove konstruktivne kritike.
Ministar je istakao da se ova otvorenost za saradnju odnosi na sve ideje mladih, ali da je pre svega potrebno od ideja kreirati konkretne planove realizacije, te da će ih on rado potpisati. Ministar je pozvao omladinski sektor da preuzme odgovornost za unapređenje sektora i pohvalio to što KOMS i drugi stubovi omladinske politike prepoznaju da ga vode autentični predstavnici mladih.
Mladi su u svom odgovoru istakli da je potrebno promeniti retoriku koja govori o nama i vama, te da Ministarstvo i mladi moraju biti deo istog tima, kao i da je neophodno da međusektorska saradnja bude prioritet. Takođe, oni su istakli da su lokalni saveti za mlade od suštinskog značaja, ali da je još važnije da u tim savetima zaista ima mladih. Pored toga, pitali su da li je došlo vreme da se u Narodnoj skupštini Republike Srbije formira Odbor za mlade, kako bi se o mladima raspravljalo i odlučivalo upravo u najvišem zakonodavnom telu.
Na samom kraju, prisutnima i ministru se obratio predsednik Upravnog odbora KOMS-a, Uroš Savić Kain. On se tom prilikom zahvalio ministru na prihvaćenom pozivu na dijalog i izrazio nadu da je ovo samo prvi u nizu ovakvih događaja. On je istakao da je ova manifestacija pokazatelj kako mladi mogu aktivno da učestvuju u društvu i procesu kreiranja politika.
BOŠ je na Dijalogu imao svoje predstavnice - Jovanu Božičković, koordinatorku za javno zagovaranje i komunikacije, i Jelenu Dadić, asistentkinju za komunikacije i omladinsku politiku. One su govorile o izmenama i dopunama Zakona o mladima i značaju kontinuiranog učešća mladih u procesima donošenja odluka.
Dijalog je organizovan u onlajn formatu putem Zoom platforme, a događaj se direktno prenosio putem Fejsbuk stranice Krovne organizacije mladih srbije.