U cilju jačanja kapaciteta timova za karijerno vođenje i savetovanje (KViS) u srednjim školama, tim Beogradske otvorene škole je razvio i kod Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja akreditovao tri nova programa za stručno usavršavanje nastavnika. Sve obuke nose bodove stručnog usavršavanja u skladu sa svojim trajanjem i akreditovane su za period od naredne tri školske godine.
Programom Karijerno vođenje i savetovanje u srednjim školama – osnovna obuka, nastojimo da osnažimo školske timove za pripremu i sprovođenje kvalitetnih školskih programa i planova karijernog vođenja i savetovanja. Kroz obuku ćemo se posebno osvrnuti na: tradicionalno i moderno shvatanje karijere; razvoj i trenutno stanje KViS usluga u Srbiji; teorijska polazišta i faze Karijernog vođenja i savetovanja; kao i planiranje i kreiranje KViS programa u srednjem obrazovanju. Obuka traje jedan dan, a u Katalogu Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja je možete naći pod kataloškim brojem 34.
Program Korak dalje ka sveobuhvatnim i kvalitetnim uslugama karijernog vođenja i savetovanja u srednjim školama je namenjen predstavnicima školskih KViS timova koji već imaju osnovno znanje u oblasti, ali bi hteli da unaprede svoje kompetencije za pružanje kvalitetnih usluga usmerenih na razvoj veština upravljanja karijerom kod učenika.. Neke od važnih tema koje obrađujemo kroz ovu obuku su: sticanje veština za upravljanje karijerom kod učenika; podsticanje samopouzdanja; karijerno informisanje; odlučivanje i planiranje karijere; priprema biografije i razgovora za posao. Obuka traje 2 dana, a u Katalogu se nalazi pod kataloškim brojem 38.
Karijerno vođenje i savetovanje ima važnu ulogu u smanjenju osipanja učenika iz srednjih škola, pa je cilj obuke Karijerno vođenje i savetovanje kao mehanizam za sprečavanje osipanja učenika podizanje kompetencija nastavnika i kapaciteta škola za realizaciju programa karijernog vođenja i savetovanja sa posebnim fokusom na rad sa mladima u riziku od osipanja. Tokom obuke učesnici će moći da saznaju kako da: bolje razumeju položaj i osobenosti učenika u riziku od osipanja; prepoznaju signale rizika; uoče ulogu KViS timova i planiraju aktivnosti u cilju prevencije od osipanja; kao i da prepoznaju značaj i planiraju saradnju sa porodicom učenika. Obuka traje 2 dana, a u Katalogu se nalazi pod kataloškim brojem 33.
Nakon svih obuka, BOŠ tim pruža mentorsku podršku školama da razviju svoje planove i programe za karijerno vođenje i savetovanje, a kroz različite projekte svoje znanje prošire i prodube.
Ukoliko želite da organizujemo obuku u vašem gradu, lokalnoj samoupravi, školi, možete nas kontaktirati na puz@bos.rs ili putem telefona 011/3061341.