Jedni od najznačajnijih problema sa kojima se suočavaju novinari i novinarke u Republici Srbiji jesu pogoršanje okruženja koje podstiče na pluralizam i nezavisnost medijskog okruženja. Posebno težak položaj u tom okruženju imaju mladi novinari i novinarke koji se suočavaju sa tendencijom smanjenog uključivanja u donošenje odluka, slučajevima cenzure i nepostojanja jasne podrške medijskih redakcija u borbi za objektivno i istinito izveštavanje.
Shodno tome, projekat Mladi i mediji za demokratski razvoj kroz realizovanje Akademije novinarstva ima cilj da kroz edukaciju podigne kapacitet mladih novinara i novinarki u oblasti obezbeđenja kvaliteta i standarda u istraživačkom novinarstvu, medijske informacione pismenosti i borbe protiv lažnih vesti u Republici Srbiji.
U okviru Akademije novinarstva u periodu od 26. do 28.maja održan je trodnevni završni događaj u Vranju. Petnaest mladih novinara i novinarki do 35 godina imalo je priliku da stekne nova znanja i veštine u oblastima kao što su bezbednosna kultura za novinare i izazovi istraživačkog novinarstva na lokalu. Interaktivna predavanja i radionice u ovim oblastima su održali Branko Čečen (CINS) i Gordana Bjeletić (Južne vesti).
Tokom programa Akademije novinarstva, a kao produkt pohađanja predavanja i mentorskog rad mladi novinari i novinarke su kreirali složene novinarske forme na teme koje su značajne za lokalne zajednice u oblasti razvoja, funkcionisanja demokratije i rada institucija, vladavine prava i ljudskih prava. U okviru završnog događaja svi polaznici i polaznice su predstavili svoj rad, proces njegove izrade kao i izazove sa kojima su se suočavali tokom njegove izrade.
Poslednjeg dana završnog događaja, svim učesnicima koji su uspešno završili program su dodeljene diplome, a najuspešnijim polaznicima i polaznicama su dodeljene nagrade. Za najuspešniji rad prve Akademije novinarstva proglašen je rad Tamare Urošević, pod nazivom ,,Smrt porodilje Bobane Momčilović Veličković: Nesrećni slučaj ili lekarska greška".