U cilju pružanja podrške uspostavljanju dijaloga između civilnog i javnog sektora, Beogradska otvorena škola će u periodu od 2021. do 2023. godine sprovoditi projekat Dijalog promena: Podrška reformama kroz saradnju organizacija civilnog društva i javnih vlasti.
Beogradska otvorena škola jača kapacitete civilnog i javnog sektora pružanjem stručnih, inovativnih i kvalitetnih usluga, ali i prepoznaje organizacije i institucije spremne da menjaju i unapređuju sebe, svoje okruženje i zajednicu u kojoj rade. Kroz različite programe, obuke, stručnu, tehničku i finansijsku podršku kao i kreiranjem i pružanjem inovativnih usluga, BOŠ odgovara na potrebe i spaja ova dva sektora društva, koristeći dugogodišnje iskustvo u jačanju kapaciteta.
Evropska komisija je u svom Saopštenju o politici proširenja EU za 2020 godinu i izveštaju za Republiku Srbiju, prepoznala civilno društvo kao ključnu komponentu demokratskog sistema i dala preporuku da bi državne institucije trebalo da ga prepoznaju i tretiraju kao takvo.
Prema podacima Izveštaja, u januaru 2020. godine:
- Vlada je usvojila smernice za uključivanje OCD u radne grupe za izradu propisa i javnih politika;
- Vladina Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom izradila je bazu podataka o „kontakt tačkama OCD” u javnim institucijama i lokalnim samoupravama;
- Smanjena je upotreba hitnih procedura za usvajanje zakona, što potencijalno omogućava više vremena za konsultacije u procesu donošenja zakona.
Međutim, određeni broj OCD istakao je da je vreme određeno za javne konsultacije i dalje prekratko ili da njihovi komentari na nacrte zakona nisu bili u dovoljnoj meri razmatrani i uvaženi. Takođe, Izveštaj ukazuje i da Nacionalna strategija i Akcioni plan za pomoć u stvaranju pozitivnog okruženja za OCD još uvek nisu usvojeni. Savet za saradnju sa civilnim društvom tek treba da bude uspostavljen.
U cilju unapređenja života svih građana i rešavanja problema od značaja za celo društvo, potrebno je uključivanje svih zainteresovanih strana kako iz civilnog, tako i javnog sektora. Konsultacije sa svim ključnim akterima pomažu da se identifikuju prioriteti, jer se tako kroz proces kreiranja javnih politika stvaraju zakoni i propisi po meri građana. U ovom procesu, civilni sektor je značajan partner u pružanju tematske ekspertize u određenim društvenim sferama i kreiranju okruženja za struktuirani dijalog.
Projekat Dijalog promena odgovaraće na postojeće izazove u saradnji organizacija civilnog društva i javnih vlasti prilikom donošenja odluka i kreiranja javnih politika za rešavanje konkretnih problema u zajednici. Projekat će unapređivati postojeće i razvijati nove pristupe u dijalogu različitih aktera. Rezultati sprovedenih istraživanja biće korišćeni za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za uključivanje i uticaj na reformske procese u Srbiji. Projekat će doprineti i povećanju vidljivosti, razumevanju i sveukupnom prihvatanju dijaloga kao ključnog instrumenta za donošenje odluka i rešavanje problema od javnog interesa.
Ciljevi projekta su pružanje podrške dijalogu o javnim politikama zasnovanom na dokazima odnosno podacima i saradnji OCD i javnih vlasti kao i jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za osmišljavanje, sprovođenje, praćenje i evaluaciju javnih politika. Kroz implementaciju projekta, radiće se i na upoznavanju šire javnosti o potrebi i rezultatima dijaloga organizacija civilnog društva i javnih vlasti u procesu donošenja odluka i rešavanja problema.
U fokusu projekta biće podrška organizacijama civilnog društva i njihovim projektima usmerenim na dijalog i pozitivne promene u zajednici kao i podrška istraživanjima čiji će se rezultati koristiti za jačanje kapaciteta organizacija. Pored toga, aktivno će se raditi na jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva za delotvorno uključivanje u procese donošenja odluka i kreiranje javnih politika.
Projekat je podržan od strane Delegacije Evropske unije u Srbiji, i biće realizovan u periodu od 2021. do 2023. godine. Projekat će biti realizovan u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Republičkim sekratarijatom za javne politike, Centrom za javne politike EU Univerziteta u Beogradu, Olof Palme Centrom kao i sa Uredom za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Više informacija o projektu možete pronaći na sajtu Civilno društvo BOŠ-a.