Organizovali smo incijalni trening za naše nove partnere u okviru programa Mladi i mediji za demokratski razvoj.
Vesti

Beogradska otvorena škola (BOŠ) raspisala je poziv za podnošenje projektnih ideja (concept note) za podršku tokom 2023/2024. godine u okviru programa finansijske podrške partnerstvima između medija i organizacija civilnog društva za mlade, koji se zvanično zatvara u četvrtak, 29. juna 2023. godine u 15 časova.

U cilju unapređenja znanja i veština saradnje organizacija civilnog društva i kompanija za zajedničke inicijative javnog zagovaranja i sticanja direktnog uvida u najbolje primere zagovaračke saradnje između ovih sektora, Beogradska otvorena škola je od 22. aprila organizovala studijsku posetu Sjedinjenim Američkim Državama, do 30. aprila 2023. godine u okviru projekta „Aktivni građani – bolje društvo“.
Nakon devet meseci sprovođenja projekata, partneri na programu ,,Mladi i mediji za demokratski razvoj" sastali su se na završnom događaju u Beogradu kako bi predstavili ključna dostignuća na projektima koje su u proteklim mesecima realizovali.

Zašto sarađujemo? Već dugi niz godina, tim Beogradske otvorene škole kontinuirano radi na jačanju kapaciteta civilnog sektora, njegovoj profesionalizaciji i etabliranju kao ravnopravnog aktera koji stoji rame uz rame sa javnim i privatnim sektorom. U tim naporima, sproveli smo nekoliko istraživanja i analiza koje su imale za cilj da ispitaju i otkriju kapacitete organizacija civilnog društva da javno zagovaraju, ali i da otvoreno ulaze u dijalog sa javnim vlastima.
Interesovanja mladih se iz generacije u generaciju menjaju. Mladi ljudi, u odnosu na ostale starosne grupe, konzumiraju drugačije sadržaje, te preferiraju savremene oblike komunikacije. Da bi do njih doprli, preneli im poruku i pokušali da izvršimo određeni uticaj, potrebno je da govorimo identičnim jezikom, da komuniciramo putem istih kanala i nudimo im sadržaje njima prilagođene.

Najbolji pokretači promena u Srbiji, motivisani građani koji istrajavaju u naporima da poboljšaju živote svojih sugrađana u oblastima kao što su socijalna zaštita, komunalni problemi, podrška samohranim roditeljima, podrška osobama sa invaliditetom - nagrađeni su priznanjem Pokretači promena 2022. Ovo priznanje dodeljuje Beogradska otvorena škola, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) od 2019. godine.

Beogradska otvorena škola organizovala je u saradnji sa Regionalnom asocijacijom vlasnika privatnih šuma Omorika (RAŠ Omorika) panel diskusiju „Međusektorska saradnja: Uslovi za poslovanje malih proizvođača” u okviru sektora drvoprerade i usko povezanih delatnosti. Podrška malim proizvođačima prilikom započinjanja biznisa, naročito onih koji uključuju proizvodnju, neophodna je kako bi se biznis razvio i trajao.

Ko su oni najuporniji, najistrajniji i najinovativniji među nama? Beogradska otvorena škola, četvrtu godinu zaredom, dodeljuje nagrade motivisanim građanima onima koji istrajavaju u naporima da poboljšaju živote svih nas. Najuspešniji i najuporniji pojedinci, neformalne grupe i organizacije civilnog društva poneće priznanje Pokretači promena za 2022. godinu. Dodela nagrada biće održana u utorak, 15. novembra u 19h, u okviru konferencije Move.Link.Engage 2022.

Beogradska otvorena škola, uz podršku delegacije Evropske unije u Srbiji, u okviru podrške organizacijama civilnog društva, organizovala je trodnevni Inicijalni sastanak. Sastanku su pristutvovale 21 organizacija koje su deo drugog ciklusa projekta "Dijalog promena".

Uspešne priče lokalnog razvoja i saradnje civilnong društva i lokalne samouprave u Pirotu predstavljene su na događaju „Privredne lepote grada Pirota: kako iskoristiti potencijal grada?” koji je organizovala Beogradska otvorena škola. Podrška malim i srednjim preduzećima, razvoj seoskog turizma, smanjenje broja nezaposlenih kroz porast investicija – samo su neki od razloga ubrzanog razvoja Pirota. Uspešnoj realizaciji ovih mera i planiranja od

Beogradska otvorena škola, četvrtu godinu zaredom, poziva građane da nominuju Pokretače promena! Pokretači promena predstavljaju godišnje nagrade koje slave motivisane građane, one koji istrajavaju u naporima da poboljšaju živote svih nas. Pored toga, ovo je jedinstvena prilika za dodatno priznanje i prepoznavanje, kao i finansijsku i medijsku podršku najuspešnijim i najupornijim pojedincima, neformalnim grupama i organizacijama civilnog društva.
Da jaz između mladih u Srbiji i medija postoji skoro je neupitno. Tome svedoči i istraživanje Krovne organizacije mladih Srbije Mladi u medijskom ogledalu u kome se došlo do nalaza da se o mladima tri puta češće izveštava u negativnom kontekstu.

Beogradska otvorena škola objavljuje listu odabranih projekata u okviru programa podrške organizacijama civilnog društva usmerenim na dijalog, rešavanje problema i pozitivne promene u javnim politikama.

Za devet meseci trajanja projekta više od 300 tekstova (analiza i intervjua) objavljeno je o aktivizmu mladih, kao i njihovim potrebama i perspektivama. Pored toga, objavljeno je više od 25 epizoda podkasta o prevenciji seksualnog nasilja, aktivizmu i potrebama mladih, dok je objavljeno 12 publikacija.

Kako bi naša misija, cilj i vrednosti koje zagovaramo stigle do željene javnosti kojoj se obraćamo, neophodno je da znamo koji je najbolji način da ispričamo svoju priču. Priču o onome ko smo i šta želimo, kakve ideje zagovaramo i koju viziju sledimo. Osim storytelling-a, tj pričanja priče o našoj organizaciji, važan korak u izgradnji brenda organizacije jeste komuniciranje vrednosti koje zastupamo.
Kako do finansijske i mentorske podrške za partnerstva između organizacija civilnog društva za mlade i medija pojasnili smo na info sesijama u Novom Sadu i Nišu, kao i u onlajn obliku za one koji nisu mogli da učestvuju na ovim događajima.

Na info sesiji u Novom Sadu odgovaramo na sva vaša pitanja i rešavamo nedoumice u vezi sa podrškom na projektu „Mladi i mediji za demokratski razvoj“.

Zagovarački poduhvat, sistemske promene i usvajanje novih zakonskih regulativa ostvaruje se u parterstvu civilnog društva sa javnim vlastima, a neretko i sa predstavnicima biznis zajednice. Zbog toga je važno da partnerstvo bude zasnovano na zajedničkim vrednostima i u istom cilju.

Počeo je četvrti ciklus Programa podrške civilnom društvu za javno zagovaranje koji se realizuje na projektu „Aktivni građani - bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju”, a u okviru kog će biti podržano 20 inicijativa organizacija civilnog društva. Fokus ovogodišnjeg programa podrške je saradnja civilnog društva sa poslovnom zajednicom, te će najveći deo aktivnosti biti usmeren ka osnaživanju saradnje ovih aktera,