Program podrške civilnom društvu za javno zagovaranje počinje uvodnom radionicom za 20 partnerskih organizacija, od 15. do 18. aprila 2019. godine u Šapcu. Program podrške se sprovodi u okviru projekta „Aktivni građani – bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju“ koji realizuje Beogradska otvorena škola (BOŠ) u saradnji sa Beogradskim fondom za političku izuzetnost (BFPE) i Balkanskom istraživačkom mrežom (BIRN Srbija) uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
Projekat „Aktivni građani-bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju“ ima za cilj da doprinese jačanju demokratskog društva u Srbiji, utemeljenog na kulturi učešća građana u političkom procesu i doslednoj demokratskoj praksi. Program podrške organizacijama civilnog društva za javno zagovaranje je pokrenut sa ciljem da unapredi prakse javnog zagovaranja u Srbiji i približi građanima aktivnosti javnog zagovaranja organizacija civilnog društva. Program podstiče organizacije civilnog društva na inovativni pristup osmišljavanju i sprovođenju kampanja javnog zagovaranja i izgradnju sopstvenih kapaciteta kroz zagovaranje u praksi.
Javno zagovaranje je postupak kojim se građani mogu uključiti u donošenje odluka i njime se odluke javnih vlasti mogu unaprediti u cilju boljeg ostvarivanja javnog interesa. Javno zagovaranje predstavlja dobar metod, odnosno sled koraka, koji organizovanim građanima, koji nisu na vlasti, treba da omogući da izvrše promenu, utiču na donosioce odluka i pridobiju širu javnost na svoju stranu, tako što će da predstave svoj pogled na određeno društveno pitanje i ubede donosioce odluka da prihvate njihov pristup rešenju problema. Svako javno zagovaranje sastoji se od dobro planiranih, usmerenih i organizovanih akcija za ostvarivanje pozitivnih društvenih i političkih promena preko uticaja na javnost i vršioce javnih vlasti. Svako novo iskustvo javnog zagovaranja, vodi nas novom razumevanju tog složenog procesa, u kome se odigrava prava borba za pažnju javnosti, naklonost zainteresovanih strana i poželjnu odluku onih koji u društvu odluke donose, a pre svega javnih vlasti.
Uvodna radionica ima za cilj postavljanje osnove za saradnju, međusobno upoznavanje projektnih i programskih partnera sa BOŠ-om, BFPE-om i BIRN-om, kao i pružanje dodatnih informacija i pojašnjenja o aktivnostima unutar Programa.
Beogradska otvorena škola se 25. godina bavi osnaživanjem ljudskih resursa, unapređivanjem javnih politika i jačanjem kapaciteta civilnog društva u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama. Beogradski fond za političku izuzetnost se od svog osnivanja zalaže za unapređenje znanja i profesionalnih kapaciteta relevantnih aktera za njihovo odgovorno učešće u političkom i društvenom životu. BIRN Srbija je članica regionalne Balkanske istraživačke mreže, koja je prisutna u devet zemalja regiona sa ciljem da afirmiše regionalnu saradnju i informiše javnost o važnim društvenim, političkim, ekonomskim i kulturnim kretanjima u regionu. Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) deluje u Srbiji od 2001. godine. Podrška USAID-a organizacijama civilnog društva jača njihovu održivost, povećava njihovu sposobnost da predstave probleme građana i širi njihove kapacitete da utiču na promene.