Dijalog je ključni instrument za donošenje odluka i rešavanje problema od javnog interesa, a Beogradska otvorena škola je u cilju uspostavljanja dijaloga između civilnog i javnog sektora pokrenula projekat „Dijalog promena“ . U periodu od 11. do 13. avgusta, u Sokobanji, održan je sastanak 19 odabranih partnera u okviru programa podrške organizacijama civilnog društva, koje će u periodu od avgusta 2021. do jula 2022. godine sprovoditi dijalog promena širom lokalnih zajednica u Srbiji.
Unapređenje života svih građana i rešavanje problema od značaja za celo društvo, podrazumeva uključenost svih zainteresovanih strana - civilnog i javnog sektora. Civilni sektor pruža tematske ekspertize u određenim oblastima društvenog života, i u partnerstvu sa javnim sektorom kreira i sprovodi javne politike za rešavanje konkretnih problema u zajednici. Učešće svih ovih ključnih aktera doprinosi identifikaciji prioriteta u stvaranju zakona i propisa po meri građana.
Da li postoji dijalog o promenama?
„Primetno je sužavanje prostora za delovanje organizacija civilnog društva i upravo su projekti koje smo podržali prva linija odbrane u procesima uključivanja građana u sve one procese koji ih se tiču“ , istakao je Ekmel Cizmecioglu programski menadžer za civilno društvo i ljudska prava Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji.
„U fokusu projekta je podrška organizacijama civilnog društva i njihovim aktivnostima usmerenim na dijalog i pozitivne promene u zajednici, kao i podrška istraživanjima čiji će se rezultati koristiti za jačanje kapaciteta organizacija“ , naglasio je Milorad Bjeletić izvršni direktor Beogradske otvorene škole.
„Kroz projekat „Dijalog promena unapređuje se dijalog ključnih aktera i razvijaju novi pristupi u procesu kreiranju javnih politika, zasnovanih na dokazima, odnosno podacima i saradnji organizacija civilnog društva i javnih vlasti. Istovremeno, projekat doprinosi jačanju kapaciteta samih organizacija za osmišljavanje, sprovođenje, praćenje i evaluaciju javnih politika“ , dodao je Vladimir Pavlović, savetnik za javne politike Beogradske otvorene škole.
Nakon uvodnog dela i svečanog potpisivanja ugovora, radni deo sastanka odnosio se na pravila implementacije i monitoringa projekta, komunikaciona pravila odnosno vidljivost, kao i upravljanje finansijama.
Fotografije sa radionice su dostupne ovde, a vesti o aktivnostima podržanih projekata možete pronađi na zvaničnom sajtu projekta „Dijalog promena“ .
Projekat je podržan od strane Delegacije Evropske unije u Srbiji i realizuje se u periodu od 2021. do 2023. godine u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Republičkim sekratarijatom za javne politike, Centrom za javne politike EU Univerziteta u Beogradu, Olof Palme Centrom kao i sa Uredom za udruge Vlade Republike Hrvatske.