Završen jesenji smestar u akademoj 2014/2015. godini na programu Studije budućnosti
Predavanjima o „Društvu znanja kao osnovnom resursu budućnosti“ Dragice Pavlović Babić, nacionalne koordinatorke za Međunarodni program procene učeničkih postignuća, i „Budućnost liderstva“ gospodina Tonya O’Briena, direktora Britanskog saveta za Zapadni Balkan, održanim u ponedeljak, 15. decembra 2014. godine, završen je modul Budućnost države i društva. Odličnom diskusijom sa Milicom Saračević iz Kancelarije za evropske integracije o poglavlju 23, u sredu 17. decembra 2014. godine, zatvorili smo ciklus predavanja na modulu Budućnost Evrope.
Studenti i studentkinje XXII generacije Studija budućnosti, koje organizuje Odeljenje za napredne dodiplomske studije Beogradske otvorene škole, imali su prilike da u jesenjem semestru akademske 2014/2015. godine slušaju predavanja na modulima Budućnost države i društva i Budućnost Evrope.
Modul Budućnost države i društva imao je za cilj da upozna studente i studentkinje sa vrednostima građanskog društva i sa velikim promenama u odnosu države i društva, i podstakne ih da učestvuju u izgradnji modernog, demokratskog društva u Srbiji. Od oktobra do decembra 2014. godine na BOŠ-u se diskutovalo o „Kratkoj istoriji budućnosti“, „Globalnim trendovima i savremenom svetu“, „Direktnoj demokratiji i obnovi slobode“, „Mehanizmu vladavine korporacija i budućnost demokratije“, „Budućnosti i građaninu“. Pitali smo se da li živimo danas negativnu utopiju?, „Budućnosti konstitucionalizma“. Zatim smo razgovarali o „Političkom značaju verskog i etničkog identiteta u vremenu multikulturalizma“, „Čoveku XXI veka i izazovima religioznosti“, „Budućnosti međunarodnih odnosa“, „Ratovima i bezbednosti u budućnosti“, „Identitetima u budućnosti“, „Feminizaciji ili maskulinizaciji čovečanstva: budućnosti rodne ravnopravnosti“, „Budućnosti nacionalnog identiteta“. Govorili smo o „Internetu i ulozi društvenih mreža“; pitali smo se ko upravlja internet zajednicom?, „Medijima i njihovoj ulozi u stvaranju budućnosti“, „Slikama, pokretnim slikama i budućnosti“, „Izazovima kulture budućnosti“, „Društvu znanja kao osnovnom resursu budućnosti“ i zaključili razgovarajući kako će izgledati „Liderstvo budućnosti“. Ugostili smo: Vladimira Petrovića, Dražena Maravića, Vladimira Milutinovića, Mišu Đurkovića, Vladimira Pavićevića, Dragana Živojinovića, Milana Sitarskog, Saru Golić, Marijanu Ajzenkol, Dušicu Stojanović Čvorić, Svetislavu Bulajić, Momira Turudića, Ivu Nenić, Marinu Simić, Adrianu Zaharijević, Jelenu Volić – Hellbusch, Slobodana Antonića, Jovanu Tripunović, Stanka Crnobrnju, Milana Vlajčića, Tamaru Biljman, Dragicu Pavlović Babić i Tony O’Briena.
Modul Budućnost Evrope od samog početka bio je drugačiji. Počeo je testom znanja o evropskim integracijama i intenzivnim programom „Osnovno o Evropskoj uniji“. Zatim smo kroz predavanja i radionice radili na ostvarivanju cilja ovog modula – da osposobi studente i studentkinje da kritički promišljaju buduće pravce razvoja Evrope. Upoznavali smo se razgovarajući o „Zajednici kultura umesto zajednici nacija“, „Političkoj kulturi kao prepreci modernizacije“, „Problemu suvereniteta i izazovima daljeg političkog ujedinjenja“ i debatujući o filmu „Euromania“. Nakon toga smo pričali „O budućnosti supsidijarnosti“, „Principu upravljanja na više nivoa u EU“, pitali smo se „Da li je mrav porastao?“ i „Gde su zvezde na severno-atlantskom kompasu?“. Kroz radionicu smo se bavili pitanjem „Evropske politike susedstva“ i „Koga Evropa treba da izabere kao partnera na Istoku?“. Već u narednim terminima dotakli smo se „Upravljanjem resursima na evropskom kontinentu“ i „Evrope pametnih gradova“. Onda smo razgovarali o Evropi u mreži, ličnim podacima u onlajn sferi, politici štednje i solidarnosti u EU, poslovima budućnosti u Evropi. Približavali smo se kraju modula i nezaobilazan deo bile su teme o percepciji građana Srbije o EU i da li je danas dominantno odsustvo kritičkog mišljenja u procesu evropskih integracija, kao i o trenutnom položaju Srbije u procesu pregovora sa EU. Naši saradnici na modulu Budućnost Evrope bili su: Zdravko Ilić, Vladimir Vuletić, Ivana Gačanović, Marko Vujačić, Vladimir Pavlović, Danijela Božović, Vanja Dolapčev, Natan Albahari, Jelena Babić, Aleksandar Kovačević, Mirko Popović, Strahinja Mavrenski, Srđan Barišić, Marko Malović, Jovan Protić, Stefan Eftimovski, Ivan Milenković, Srđan Majstorović i Milica Saračević.
Pored osnovnih modula studenti i studentkinje družili su se i na specijalnim predavanjima i prezentacijama, obuci o upravljanu karijerom, pisanju predloga za praktiču politiku i akademskom pisanju. Neizostavni su bili: psihološke radionice, španski jezik, druženja i filmski maraton.
Zahvaljujemo se na saradnji u jesenjem semestru i Zoranu Ćirjakoviću, Sanji Nikolin, Aleksandri Vladisavljević, Slobodanu Markoviću, Jeleni Manić, Tamari Kljajić, Dušici Vilov, Maji Balović, Ani Bajat, Anki Marjanović Radonjić.
Aktivnosti u drugom semestru zakazane su za sredinu februara 2015. godine.