Da li se u kompanijama podržava karijerni razvoj zaposlenih i na koji način? Kako se zaposleni u ljudskim resursima pripremaju da obavljaju aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja? Šta je potrebno ostvariti kako bi razvoj karijere zaista bio celoživotni i više zaposlenih imalo priliku da dobije kvalitetne usluge karijernog vođenja? Ovo su neka od pitanja na koje BOŠ nastoji da da odgovor kroz istraživanje koje je započeto u okviru međunarodne inicijative CONNECT! Povezivanje karijernog vođenja i savetovanja i razvoja ljudskih resursa u kompanijama kroz visoko obrazovanje i obuke.
Slaba zastupljenost podrške karijernog razvoja zaposlenih
Prva faza istraživanja predstavlja pregled postojećih analiza, inicijativa i resursa u vezi sa ovom temom, koja se sprovodi u Nemačkoj, Italiji, Grčkoj, Austriji, Holandiji i Srbiji. Pregledom istraživanja sprovedenih u ovoj oblasti, utvrdili smo da u Srbiji kompanije nedovoljno koriste tehnike karijernog razvoja svojih zaposlenih. Razlozi za to pripisuju se nedostatku savremenih saznanja iz oblasti menadžmenta i organizacije, praćene nedostatkom finansijskih sredstava za njihovu implementaciju.
Najzastupljenije metode za razvoj karijere zaposlenih su različite obuke na radu, umrežavanje i mentorstvo što srpske kompanije donekle ostavlja u zaostatku za evropskim prosekom u pogledu primene nekih drugih metoda kao što su sastavljanje planova za identifikovanje i karijerni razvoj zaposlenih koji će preuzeti poziciju menadžera koji će prestati sa radom (eng. succession plans), pravljenje posebnih šema razvoja za uspešne zaposlene (eng. “high flier” schemes) i koučinga. Ipak, identifikovali smo i neke od slučajeva inovativnih praksi za podršku programima razvoja karijere zaposlenih, koje su kreirane u nekoliko većih kompanija. Primer je upotreba„design thinking“ metode u osmišljavanju podrške za razvoj karijere zaposlenih.
Nedovoljna priprema stručnjaka za podršku razvoja karijere zaposlenih
Važno pitanje koje analiziramo je vezano za to koliko su zaposleni u sektoru ljudskih resursa i karijerni praktičari pripremljeni da podržavaju karijerni razvoj zaposlenih. Analizom studijskih programa koji pripremaju studente za zapošljavanje u sektoru ljudskih resursa, utvrdili smo da neki od njih imaju sadržaje vezane za razvoj karijere, ali u okviru njih nisu uvek uključena savremena teorijska i metodološka znanja iz oblasti karijernog vođenja. Kako trenutno ne postoje studijski programi za karijerne savetnike, izvesno je da i karijerni praktičari nemaju puno prilike za razvoj znanja iz oblasti ljudskih resursa.
U narednom periodu BOŠ istraživački tim će nastaviti sa prikupljanjem podataka na ovu temu. Rezultati sprovedenog istraživanja u svih šest zemalja u kojima se sprovodi biće dostupni putem sajta projekta https://connect-erasmus.eu/.