- Sprovedene komparativne analize na teme politika zapošljivosti mladih i preduzetničkog učenja u regionu Zapadnog Balkana. Zaključci i preporuke komparativnih analiza diskutovani su u okviru Regionalnog foruma o zapošljavanju mladih, održanom u Skoplju od 20. do 21. juna 2018. godine kao i u okviru Regionalnog foruma o omladinskom preduzetništvu održanom 20. i 21. novembra 2018. godine u Draču, Albanija.
- Sprovedena 4 istraživanja na teme politika zapošljivosti mladih, aktivnih mera zapošljavanja mladih, podsticajnog okruženja za omladinsko preduzetništvo i preduzetničkog učenja. Nalazi istraživanja su diskutovani sa relevantnim predstavnicima javnih institucija, poslovnog sektora i organizacija civilnog društva u okviru dva sastanka Nacionalnog foruma za zapošljavanje mladih, koji je osnovan kao platforma konstruktivnog dijaloga između ključnih zainteresovanih strana.
- Kroz sprovođenje istraživanja o karijernom vođenju i savetovanju i učenju kroz rad 2018. godine, podržan rad radne grupe za izradu podzakonskog akta Zakona o dualnom obrazovanju kojim se reguliše rad timova za karijerno vođenje i savetovanje u školama koje realizuju dualno obrazovanje.
- Knjiga provere kvaliteta istraživačkih radova Beogradske otvorene škole, februar 2018. godine;
- Postali smo deo mreže istraživačkih organizacija koje okuplja Nemački savet za spoljne odnose (German Council on Foreign Relations) kroz program „TRAIN“ (Think Tanks providing Research and Advice through Interaction and Networking);
- Postali smo deo mreže istraživačkih organizacija koje okuplja Evropski fond za Balkan (European Fund for the Balkans) kroz program „Misli i povezuj se“ (“Think & Link”);
- Doprinos Beogradske otvorene škole u pogledu usklađivanja obrazovanja i tržišta rada i dobrog upravljanja su postali deo svetske Strategije Evropske banke za obnovu i razvoj (European Bank for Reconstruction and Development) za učešće u privrednim aktivnostima (Economic Inclusion Strategy);
- Uređeni istraživački timovi koji se bave oblastima, kao što su dobro upravljanje, karijerno vođenje i savetovanje, usklađivanje obrazovanja u tržišta rada i energije, klime i životne sredine;
- Beogradska otvorena škola je članica Posebne radne grupe za izradu nacrta Akcionog plana za sprovođenje Strategije reforme javne uprave u Republici Srbiji za period od 2018. do 2020. godine.
- U saradnji sa partnerima iz Požege, Leskovca i Niša, Beogradska otvorena škola je kreirala tri lokalna tima organizacija civilnog društva za praćenje pregovora o pristupanju Evropskoj uniji.
- Na inicijativu Beogradske otvorene škole, kroz preporuke i molbu za pokretanje predloga za izmenu pravnog akta Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, izmenjena je Uredba o kancelarijskom poslovanju iz koje je izbrisana odredba o označavanju pojedinih akata oznakom „SLUŽBENO“.
- Beogradska otvorena škola je uradila istraživanje o javnim raspravama u pogledu pravnog i planskog okvira potrebnog za pristupanje Srbije Evropskoj uniji. Nakon toga, Beogradska otvorena škola je nastavila redovno da prati i vrednuje praksu javnih rasprava u pristupanju Srbije Evropskoj uniji.
- Kreirano tri doprinosa za Izveštaj o napretku Srbije u procesu evropskih integracija (za 2014, 2015. i 2016. godinu).
- Rezultati istraživanja o efektima karijernog vođenja i savetovanja po zapošljivost mladih pokazali su da je posle drugog merenja, odnosno 3 meseca nakon pruženih usluga karijernog vođenja i savetovanja, zapošljivost mladih koji su koristili usluge karijernog vođenja i savetovanja po svim parametrima veća od zapošljivosti mladih koji te usluge nisu koristili. Istraživanje je sprovedeno 2014/15. godine.
- Analiza planova i programa timova za karijerno vođenje i savetovanje u srednjim školama koju je BOŠ tim sproveo tokom 2016. godine ukazala je na zastupljenu strukturu i aktivnosti koje škole predviđaju u pogledu karijernog vođenja i savetovanja, kao i na važne oblasti za dalji razvoj.
- Beogradska otvorena škola je otpočela stalnu kampanja za izmenu pravnog okvira koji omogućava redovno, pravovremeno i potpuno sprovođenje postupka javnih rasprava.
- Nastojeći da unapredi i doprinese proces usklađivanja i primene politika i propisa Republike Srbije sa pravnim tekovinama EU u oblasti životne sredine i klimatskih promena, BOŠ je kao članica Koalicije 27, mreže organizacija civilnog društva, učestovao u izradi godišnjeg izveštaja Koalicije „Poglavlje 27 u Srbiji: još uvek u pripremi – Izveštaj iz senke za poglavlje 27 - životna sredina i klimatske promene“.
- Tokom 2016. godine BOŠ se zalagao za unapređenje pravnog i strateškog okvira politike životne sredine kroz učestvovanje u pripremi nacrta Zakona o odgovornosti za štetu prema životnoj sredini i nacrta Zakona o smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte. Izrađeni su komentari na nacrte Zakona o zaštiti životne sredine, Zakona o upravljanju otpadom, Zakona o vodama i Strategiji upravljanja vodama u Republici Srbiji do 2034. godine.
- Zalažući se za učešće javnosti u procesu donošenja odluka, partnerstvo javnog i civilnog sektora i radeći na procesu povezivanja aktera i zainteresovanih strana u politici zaštite životne sredine, organizovano je 11 konsultativnih radionica i sastanaka i sprovedena je jedna kampanja, sa učešćem preko 200 predstavnika lokalnih samouprava, organizacija civilnog društva, predstavnika regionalnih razvojnih agencija, partnera iz inostranstva, akademske zajednice i pojedinaca.
- Beogradska otvorena škola je uspešno zagovarala za proaktivnu transparentnost i otvaranje podataka u informatorima o radu, koje je završeno uvođenjem obaveze otvaranja podataka u okviru informatora o radu Akcionim planom za sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu u Republici Srbiji za 2016. i 2017. godinu.
- Kroz zagovoračke aktivnosti i inicijativu Beogradske otvorene škole za kontinuitet u sprovođenju politika karijernog vođenja i savetovanja osnovana je Radna grupa za izradu standarda usluga karijernog vođenja i savetovanja od strane Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.
- Beogradska otvorena škola sprovela je istraživanje transparentnosti svih lokalnih samouprava u Srbiji (169), i učinila dostupnim približno 1500 dokumenata od javnog značaja koji nisu objavljeni na sajtovima lokalnih samouprava (strategije, planovi javnih nabavki, budžeti i slične informacije). Rezultati istraživanja, kao i objavljena dokumenta nalaze se na internet prezentaciji www.dostup.no
- Kroz brojne treninge i obuke BOŠ je doprineo jačanju kapaciteta više od 200 predstavnika civilnog društva u oblasti javnog zagovaranja i zastupanja.
- Kroz 25 obuka i treninga ojačani su kapaciteti skoro 500 predstavnika organizacija civilnog društva i mladih u oblasti pisanja predloga za praktičnu politiku.
- Beogradska otvorena škola kao pokretač inicijative za uspostavljanje „zelenih saveta“ u jedinicama lokalne samouprave u Srbiji, samostalno ili zajedno sa partnerima, zagovarala je uspostavljanje ovog tela u 11 jedinica lokalne samouprave.
- Članstvo u Međuministarskoj projektnoj grupi za stručne poslove u koordinaciji i praćenju procesa sprovođenja Strategije reforme javne uprave u Republici Srbiji za period od 2015. do 2017. godine kao predstavnici civilnog društva, zajedno sa drugim organizacijama.
- Godinu dana nakon usvajanja Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija, Beogradska otvorena škola je sprovela prvo takvo istraživanje o pravnom, planskom i institucionalnom okviru u Srbiji za ostvarivanje ciljeva.
- Beogradska otvorena škola je pionir u istraživanju percepcije rada regionalnih razvojnih agencija u Srbiji. U 2013. godini uradili smo prvo takvo istraživanje u Srbiji.
- U okviru projekata Beogradske otvorene škole pripremljen je inicijalni tekst Strategije karijernog vođenja i savetovanja koji je na predlog Ministarstva omladine i sporta, 2010. godine, usvojila Vlada Republike Srbije.