U nedelju 06. oktobra u prostorijama Impact Hub-a u Beogradu, u okviru DESCON-a, organizovana je obuka za građane koji će u narednim mesecima vršiti merenje kvaliteta vazduha. Citizen science projekat, Vidljivi podaci za nevidljivi vazduh, sprovodi se u saradnji sa partnerima Internet društvom Srbije i IoT kompanijom AllThingsTalk. Ovaj projekat je podržan od strane Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Učesnicima su se najpre obratili organizatori obuke. Desire Milošević (Internet društvo Srbije) je požela dobrodošlicu učesnicima uz poziv da učestvuju i na ostalim predavanjima i radionicama u okviru DESCON konferencije koje se bavila načinima na koje tehnologija i IoT mogu da pomognu u rešavanju problema globalnog zagrevanja i izazovima zagađenja. Mirjana Jovanović (BOŠ) je upoznala učesnike sa glavnim institucionalnim i normativnim okvirom koji reguliše oblast kvaliteta vazduha, kako bi učesnici bili svesni konteksta u okviru kojeg se organizuje građansko merenje. Sanja Nasevski i Katarina Kosmina (UNDP) su predstavile projekat „Otvoreni podaci – otvorene mogućnosti“ koji ima za cilj da se podaci državnih institucija približe građanima tako što će postati transparentniji, jasniji, mašinski čitljivi i slobodni za korišćenje bez ograničenja.
Tokom obuke, učesnici su, uz mentorstvo tima iz kompanije AllThingsTalk, aktivno učestvovali u sastavljanju uređaja koje će koristiti u merenju kvaliteta vazduha. Na taj način, oni su najpre detaljno upoznati sa svim elementima koji čine merni uređaj, a potom su stekli potrebno znanje i veštine za njihovo pravilno instaliranje i korišćenje. Svi uređaji će biti umreženi i prikazivaće podatke na zajedničkoj platformi u realnom vremenu. Platforma vazduhgradjanima.rs je otvorena kako bi podaci o kvalitetu vazduha bili što vidljiviji i dostupniji građanima koji nisu direktno uključeni u merenje kao i široj zajednici.
U pitanju su uređaji koji će meriti koncentraciju PM10, PM2,5 čestica, temperaturu i vlažnost vazduha. Važno je naglasiti da prikupljeni podaci nemaju za cilj da pariraju zvaničnim podacima, već je ideja da se širenjem mreže građanskog merenja dođe do reprezentativnog uzorka koji može da ukaže na postojeći problem zagađenog vazduha u Srbiji, i kako bi se ujedno izvršio pritisak na donosioce odluka.
Beogradska otvorena škola ovim projektom širi građansku mrežu merenja kvaliteta vazduha uspostavljenu početkom godine u okviru projekta Lokalni akteri za čistu energiju i vazduh.
Fotografije sa obuke možete pogledati u prilogu.
Autor fotografija: BOŠ