Kako EU ocenjuje slobodu medija u Srbiji?
Da li postoji pravni okvir ili interni pravilnik koji obezbeđuje politički pluralizam na javnom servisu?
Dokle se stiglo sa uvođenjem programa reciklaže i smanjivanjem divljih deponija?
Da li postoji kontrola filtracije dima u toplanama i fabrikama?
Ovo su samo neka od pitanja o slobodi medija i zaštiti životne sredine koja ste postavljali javnim institucijama tokom decembra 2018. u okviru projekta „YOU4EU – Učešće građana 2.0“.
Skrenuli ste pažnju na nedostatak političkog pluralizma u medijskoj sferi i interesovali se za načine utvrđivanja nivoa slobode medija. Davali ste brojne primere zagađenja vazduha, neregulisanog odlaganja otpada, uticaja mini hidroelektrana na ekosisteme. Bili ste aktivni, tražili pojašnjenja, ukazivali na probleme, ali predlagali i rešenja.
Međutim, ovo nije kraj kampanje!
Za koji dan nastavljamo sa prikupljanjem vaših pitanja na Fejsbuku, Tviteru i Instagramu o sledećim temama:
- zaštita podataka o ličnosti – prava građana u ovoj oblasti, načini prikupljanja i obrade podataka, obaveze fizičkih i pravnih lica i organa vlasti koji prikupljaju lične podatke;
- transparentnost trošenja javnih sredstava – dostupnost informacija o alokaciji sredstava iz republičkog budžeta i budžeta lokalnih samouprava, načini planiranja budžeta i prioritizacije;
- pristupanje Srbije EU – dokle je Srbija stigla u procesu reformi pravnog sistema i njegovog usklađivanja sa EU.
Ovo će biti još jedna prilika da čujemo vaš glas o aktuelnim temama koje se tiču reformi Srbije na putu ka EU. I još važnije – želimo da se vaš glas čuje i u institucijama na nivou Srbije i Evropske unije.
Koji je sledeći korak?
Nakon što završimo sa prikupljanjem vaših pitanja i komentara u januaru, najčešća pitanja o važnim problemima i izazovima sa kojima se naše društvo suočava biće uvršćena u upitnik koji ćemo proslediti relevantnim institucijama u Srbiji i Evropskoj uniji.
Sve dobijene odgovore ćemo zatim objediniti u publikaciji 50 ključnih pitanja za budućnost Evropske unije koja će javno biti dostupna sredinom 2019. godine. Sa vašim pitanjima upoznaćemo i predstavnike administracije Evropske unije u Briselu.
I građani u Sloveniji, Hrvatskoj i Crnoj Gori istovremeno postavljaju pitanja o aktuelnim društveno-političkim procesima u svojim zemljama, a rezultati će ući u finalnu publikaciju.
Hajdemo da pokažemo donosiocima odluka šta sve treba da imaju u vidu kada kreiraju politike koje se tiču svih nas!
Hajdemo da pokažemo institucijama Evropske unije koji su to izazovi koje ne treba zanemarivati i problemi koje treba rešavati!
Pratite nas, nastavljamo kampanju ove nedelje!
Projekat „YOU4EU – Učešće građana 2.0“ traje od septembra 2018. do februara 2020. godine, a zajednički ga realizuju Beogradska otvorena škola (Srbija), Institut alternativa (Crna Gora), GONG (Hrvatska), PiNA (Slovenija). Projekat se sprovodi uz podršku programa Evropa za građane i građanke.