Tim Beogradske otvorene škole u prethodnom periodu sproveo je istraživanje o aktivnostima lokalnih kancelarija za mlade (KZM) u oblasti karijernog vođenja i savetovanja (KViS). Podaci ukazuju na to da se, nakon pozitivnih pomaka u jačanju kapaciteta KViS i prepoznavanja važnosti njihove uloge, poslednjih godina smanjuje broj mladih koji navode da dobijaju podršku za svoj karijerni razvoj preko KZM. Prema istraživanju Ministarstva omladine i sporta, 2019. godine svega 5,9% mladih koji su učestvovali u aktivnostima KViS-a navodi da su te aktivnosti organizovale kancelarije za mlade (KZM). U poslednje tri godine ovaj procenat stagnira i iznosi oko 6%, što je znatno manje nego 2015. godine kada je 16% mladih koji su dobili usluge KViS navelo da su učestvovali u aktivnostima KViS organizovanih od strane KZM.
Negativni trendovi i nedostatak podataka o relevantnom stanju u ovoj oblasti motivisali su nas da produbimo saznanja o dostupnosti usluga karijernog vođenja i savetovanja u kancelarijama za mlade, kapacitetima i potrebama KZM, kao i izazovima s kojim se suočavaju. Imajući u vidu veliki značaj koji KZM mogu imati u ovoj oblasti, nadamo se da će prikupljeni podaci i preporuke nastale na osnovu njih pomoći daljem razvoju usluga KViS ili preuzimanju koordinacije aktivnosti KViS u lokalnim zajednicama od strane što većeg broja KZM.
Cilj ovog teksta je da ponudi pregled ključnih nalaza našeg istraživanja „Podrška karijernom razvoju mladih u kancelarijama za mlade“. Za detaljne i potpune podatke ohrabrujemo čitaoce da pogledaju celu publikaciju.
Kako kancelarije za mlade sprovode usluge KViS – trenutna situacija i nova saznanja
Kakvo je trenutno stanje?
U ovom delu biće prikazani nalazi sprovedenog istraživanja Beogradske otvorene škole. Istraživanjem su obuhvaćene gotovo sve KZM koje sprovode aktivnosti KViS.
Za početak, utvrdili smo koliko KZM organizuje i sprovodi aktivnosti za podršku karijernom razvoju mladih.
*U preostalim JLS, samo 2 KZM su objavljivale informacije o svojim aktivnostima podrške karijernom razvoju mladihu poslednjih godinu dana na internetu, a da nisu popunile upitnik.
Indikativan je podatak da, od 37 KZM koje ne organizuju aktivnosti u oblasti KViS, čak 20 je ranije sprovodilo aktivnosti, a 15 je bilo uključeno u projekte u ovoj oblasti, ukazujući da je postojala potreba za realizacijom KViS aktivnosti u prethodnom periodu. Jedan od ciljeva ovog istraživanja je da se utvrdi kakva podrška je potrebna KZM za dalji nastavak ovih aktivnosti.
U 3 KZM se sprovode sve 3 usluge karijernog vođenja i savetovanja, dok kancelarije za mlade često sprovode kombinaciju nekih od navedenih aktivnosti. Aktivnosti koje KZM sprovode u vezi sa KViS su radionice sa mladima (77%), organizovanje uspoznavanja sa realnim radnim okruženjem (50%), grupno karijerno savetovanje (50%), informisanje preko oglasne table (41%), vršnjačke prezentacije u školama (36%) i individualno karijerno savetovanje (36%).
S kim sarađuju kancelarije za mlade?
KZM najčešće sarađuju sa srednjim školama i Nacionalnom službom za zapošljavanje, a najređe sarađuju sa centrima za razvoj karijere, univerzitetima i kompanijama. Kada se radi o načinima na koje KZM komuniciraju sa mladima, navodi se da su društvene mreže i direktan kontakt najčešći načini kojim KZM informiše mlade o svojim aktivnostima podrške karijernom razvoju.
U proseku 20 mladih mesečno dobija podršku u vezi sa karijernim razvojem preko kancelarije za mlade. Najčešće su uključeni oni mladi koji su u procesu školovanja, a u nekim KZM to je jedina grupa mladih koja dobija podršku. S druge strane, mladi koji jesu zaposleni, predstavljaju ciljnu grupu tek u 3 kancelarije za mlade.
Jedan od fokusa ovog istraživanja usmeren je ka tome da se utvrdi koji resursi su na raspolaganju kancelariji za mlade za sprovođenje usluga KViS, kao i da li imaju oslonac za svoje aktivnosti u lokalnom akcionom planu (LAP) za mlade. Gotovo sve KZM koje sprovode aktivnosti KViS navode da u lokalnom akcionom planu za mlade jesu uključene aktivnosti vezane za karijerno vođenje i savetovanje. S druge strane, (21) KZM koje ne sprovode aktivnosti KViS, uglavnom ni nemaju potporu za sprovođenje aktivnosti u lokalnom akcionom planu – u 15 KZM zato što taj dokument nije ni donesen, a u ostalih 6 ne postoje KViS aktivnosti u LAP za mlade.
Glavne prepreke s kojim se suočavaju KZM u oblasti KViS su nepostojanje dovoljno finansijskih sredstava za pružanje usluga KViS, ali i to da postoje prepreke u angažovanju osoba koje bi mogle da budu uključene u pružanje usluga KViS. Značajan broj KZM koje ne sprovode aktivnosti KViS suočava se sa problemom da ne postoji prostor koji KZM može da koristi za sprovođenje ovih aktivnosti. Prema standardima usluga KViS-a koji se odnose na organizaciju usluga, potrebno je da postoji prostor za realizovanje usluga.
Gde je potrebna podrška?
Obuke i drugi vidovi usavršavanja najčešće su navođeni kao potreban vid podrške kancelarijama za mlade. KZM koje nisu aktivne u oblasti KViS naročito navode da im je potrebna podrška u vidu unapređenja znanja i veština, obuka, konferencija, studijskih poseta i mentorstva. Neki od predloga anketiranih ispitanika su:
Nalazi sprovedenog istraživanja pokazuju da je veoma mali broj KZM uključen u sprovođenje aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja. Od 145 JLS ove usluge dostupne su samo u 22, s tim da je u Beogradu više gradskih opština aktivno u ovoj oblasti.Istraživanjem smo težili da objasnimo zbog čega je broj mladih koji dobija podršku karijernom razvoju putem KZM veoma mali.
Ovi trendovi ukazuju da je potrebna dodatna podrška za umrežavanjem sa OCD, koje se bave pitanjima karijernog vođenja i savetovanja i jačanjem kapaciteta zaposlenih u KZM koji žele da se bave karijernom podrškom mladima. Pored toga, pored potencijala za uvođenjem usluga KViS u KZM kao i za unapređenje postojećih aktivnosti, potrebno je raditi na umrežavanju na lokalnom nivou, i uključiti sve relevatne aktere – pored organizacija civilnog društva, škole i kompanije takođe mogu biti veoma značajan partner, te se ovakvi vidovi saradnje mogu iskoristiti kao značajan resurs za dalje unapređivanje usluga KVIS kao i povećanje dostupnosti za sve mlade koji imaju potrebu za karijernom podrškom.
Istraživanje „Podrška karijernom razvoju mladih u kancelarijama za mlade“ realizovano je u sklopu aktivnosti projekta „Kvalitetne usluge karijernog vođenja i savetovanja: standardima za bolju zapošljivost mladih“ koji sprovode Beogradska otvorena škola i Nacionalna asocijacija Kancelarija za mlade uz podršku Ministarstva omladine i sporta.