U okviru projekta „Klimatske promene i zaštićena područja“, koji je BOŠ sproveo u saradnji sa Svetskim fondom za prirodu (WWF), izrađena je publikacija u kojoj su definisane osnovne mere za prevenciju i ublažavanje posledica klimatskih promena na zaštićena područja u Srbiji.
Klimatske promene predstavljaju jednu od najvećih pretnji kako za ljude tako i za sveukupni živi svet na planeti zemlji. To je potvrđeno i u poslednjem izveštaju Međunarodnog panela za klimatske promene (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), gde se navodi da je, pri svakom od različitih scenarija emisija gasova staklene bašte, veliki broj kopnenih, slatkovodnih i morskih vrsta u povećanom riziku od istrebljenja zbog klimatskih promena[1]. Srbija se nalazi na fizičko-geografskoj lokaciji koja je pod značajnim uticajem klimatskih promena, a u budućnosti se očekuje dodatno povećanje temperature uz povećan broj prirodnih nepogoda (suše, poplave, klizišta itd.). Uticaju klimatskih promena posebno su izložena zaštićena prirodna područja koja su i žarišta biodiverziteta. Na teritoriji Republike Srbije, postoji 461 zaštićeno područje, koja zahvataju 7,48% ukupne teritorije.
Prilagođavanje na klimatske promene, ublažavanje njihovih efekata, kao i praćenje stanja i prilagođavanje upravljanja zaštićenim područjima, predstavljaju neke od mera za očuvanje biodiverziteta i unapređenje postojećeg stanja zaštićenih područja. Kako bi se utvrdilo na koji način su teme klimatskih promena integrisane u planska i programska dokumenta upravljanja zaštićenim područjima, sproveden je upitnik za upravljače 10 zaštićenih područja u Srbiji, urađena je analiza dokumenta upravljanja, a nalazi su predstavljeni ekspertima u oblasti biologije, šumarstva, klimatskih promena, kao i upravljačima zaštićenih područja i dr. U okviru projekta, organizovane su dve radionice sa najvažnijim akterima u oblasti upravljanja zaštićenim područjima u Srbiji, što je upotpunilo analizu i omogućilo kreiranje preporuka koje predstavljaju osnov za dalji rad u ovoj oblasti. Više o radionici sa ekspertima, možete pronaći u našem tekstu – Koliko je klimavo naše znanje o klimatskim promenama?
Analizu i preporuke koje su nastale kao rezultat projekta „Klimatske promene i zaštićena područja“ možete naći u publikaciji: „Klimatske promene i upravljanje zaštićenim područjima Srbije“.
[1] 3 Međunarodni panel za klimatske promene, https://www. ipcc.ch (31.08.2019)