U sredu 21. februara i četvrtak 22. februara u Priboju, održana je obuka na temu „Uštede energije kao rezultat upravljanja podacima“. Obuku su organizovale članice Mreže dobre energije, Beogradska otvorena škola i RES fondacija u saradnji sa Opštinom Priboj i Regionalnom razvojnom agencijom Zlatibor, u cilju informisanja i podizanja kapaciteta energetskih menadžera kao i zaposlenih u javnim institucijama, o značaju i mogućnostima uštede energije, zarad unapređenja sistema energetskog menadžmenta.
Prvi dan obuke otpočeo je pozdravnim obraćanjima. Saša Vasilić, zamenik predsednika Opštine Priboj, osvrnuo se na dosadašnje rezultate Opštine u primeni mera energetske efikasnosti i upotrebi obnovljivih izvora energije, ali i predstavio buduće planove za sanaciju energetski neefikasnih javnih objekata na teritoriji Opštine Priboj. Miloš Radojević, iz Regionalne razvojne agencije Zlatibor, u uvodnom obraćanju skrenuo je pažnju na potencijale Zlatiborskog regiona da ostane region predvodnik kada je u pitanju energetska efikasnost i održiva energetika, i istakao značaj daljeg ulaganja napora regiona u razvoj ove oblasti. Aleksandar Macura iz RES fondacije osvrnuo se na dosadašnji rad Mreže dobre energije u povezivanju različitih aktera na polju energetske efikasnosti, kao i na značaj razmene informacija i međusobne podrške kako bi se razvio efikasan i dugoročno održiv sistem energetskog menadžmenta na teritorijama jedinica lokalnih samouprava. Mirjana Jovanović, iz Beogradske otvorene škole, osvrnula se na dugogodišnji rad BOŠ-a u saradnji sa lokalnim akterima na polju energetske efikasnosti u Zlatiborskom regionu i najavila dalji rad na izradi regionalnog plana za održivu klimatsku i energetsku politiku. Nakon konferencije „Dobra energija Zlatiborskog okruga“, održane u Novoj Varoši, obuka o uštedi energije na bazi upravljanja podacima logičan je korak napred ka uspostavljanju sistema energetske efikasnosti.
Nakon uvodnih obraćanja, energetski menadžeri Nikola Vujović i Željko Zečević održali su za energetske menadžere Zlatiborskog okruga obuku na temu struktuiranog prikupljanja i analize podataka o potrošnji energije i energenata, kao i merama kojima se na najbrži način dolazi do ušteda. Na osnovu praćenja potrošnje se jednostavnim i niskoinvesticionim merama može se uštedeti i do 15% godišnjih troškova za energiju. Tokom predavanja i diskusije obrađene su teme efikasne organizacije sistema prikupljanja podataka, mreže potencijalnih saradnika energetskih menadžera u procesu prikupljanju podataka, kao i korišćenja softverskih rešenja kao glavnog alata energetskih menadžera. U drugom delu učesnici obuke su imali prilike da praktično primene stečena znanja i isprobaju softver za unos i analizu podataka. Na kraju prvog dana obuke učesnici obuke posetili su novoizgrađenu kotlarnicu u osnovnoj školi Branko Radičević u Priboju, čime je više javnih zgrada u starom delu Priboja prešao sa upotrebe uglja na grejanje biomasom, što je uz energetsku sanaciju fasade zgrade škole dovelo do značajnih energetskih ušteda i smanjenja zagađenja vazduha i zimskim mesecima.
Drugi dan obuke bio je rezervisan za korisnike sistema energetskog menadžmenta - predstavnike obrazovnih ustanova i javno-komunalnih preduzeća sa teritorije opštine Priboj. Energetski menadžeri Nikola Vujović i Željko Zečević zajedno sa Markom Janjuševićem, energetskim menadžerom Opštine Priboj, pojasnili su cilj sistema energetskog menadžmenta i neophodnost saradnje zaposlenih u javnim objektima sa energetskim menadžerom zarad uspostavljanja praćenja podataka o potrošnji energenata. Potrošnja energije u javnim objektima jedna je od značajnih stavki u budžetima gradova i opština u Srbiji. Uzevši u obzir da troškovi za energiju mogu iznositi i više od 10% budžeta lokalnih samouprava, postoji veliki prostor za smanjenje troškova u zgradama opštinske administracije, javnoj rasveti, vodosnabdevanju – i na taj način ostvariti uštede i unaprediti komfor i zdravlje svih građana.
Nakon obuke organizovane su javne konsultacije sa građanima Priboja, gde su zainteresovani građani mogli da se konsultuju sa energetskim menadžerima kako da ostvare uštedu energije u privatnim domaćinstvima.
Obuka “ Uštede energije kao rezultat upravljanja podacima ” održana je u sklopu aktivnosti Mreže dobre energije u organizaciji Beogradske otvorene škole, RES fondacije i Regionalne razvojne agencije Zlatibor, uz podršku Fonda Braće Rokfeler i Švedske.
Autor fotografija: Beogradska otvorena škola