Beogradska otvorena škola (BOŠ) uz podršku Kraljevine Švedske sprovodi projekat „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“ (CS4EU) koji ima za cilj da podrži aktivnije učešće organizacija civilnog društva i medija u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji (EU). Projekat se sprovodio u periodu od oktobra 2016. do oktobra 2019. godine, i nastavlja da se sprovodi tokom naredne dve godine, od 2019. do 2021. godine.
U ovom trogodišnjem periodu podržano je čak 49 projekata na lokalnom ili nacionalnom nivou, što je doprinelo osnaživanju 35 organizacija civilnog društva i medija iz 17 gradova i opština u Srbiji, kao i unapredilo njihovo uključivanje u proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji. Partnerske organizacije i mediji su imale prilike da učestvuju na 11 obuka za jačanje kapaciteta, 6 studijskih putovanja (Brisel, Poljska, Švedska), kao i da organizuju 28 programa razmene iskustava.
Nakon uspešno sprovedenih aktivnosti i postignutih rezultata, projekat CS4EU je produžen za još dve godine, te će druga faza projekta trajati od oktobra 2019. godine do oktobra 2021. godine.
U datom momentu, projekat se nalazi u četvrtoj godini implementacije, i okuplja 11 programskih partnera - organizacija civilnog društva i medija o kojima više možete saznati u ostalim sekcijama platforme Transformator. Organizacije civilnog društva i mediji su prepoznati kao pokretači promena i ključni akteri demokratskog razvoja. Oni predstavljaju aktere koji su u stanju da proces evropskih integracija približe građanima, objasne značaj društvenih promena i doprinesu uključivanju građana u procese donošenja odluka. Stabilnost demokratskih institucija, vladavina prava i poštovanje ljudskih i manjinskih prava su nezamislivi bez aktivnog učešća civilnog društva u kreiranju javnih politika i slobodnih medija koji informišu građane i podstiču kritičko mišljenje.
Ovim projektom BOŠ nastoji da proces pregovora Srbije sa EU učini vlasništvom svih građana i da ga poveže sa procesom kreiranja javnih politika i da građani prepoznaju korist od članstva Srbije u EU.
Opšti cilj Programa je da doprinese evropskim integracijama i demokratskom razvoju u Srbiji jačanjem uloge civilnog društva i medija.
Specifični ciljevi Programa su:
- Ojačati ulogu civilnog društva kao zastupnika interesa lokalnih zajednica prilikom kreiranja javnih politika i donošenja odluka u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji;
- Unaprediti kvalitet javne debate i informisanosti građana o procesu evropskih integracija i demokratskim reformama u Srbiji;
- Uspostaviti i unaprediti odnose između organizacija civilnog društva i poslovnog sektora kroz učešće u procesu evropskih integracija i razvojnim programima.
Treći cilj predstavlja novu komponentu CS4EU Programa i ima za cilj da premosti jaz između organizacija civilnog društva i poslovnog sektora kako bi se unapredilo razumevanje uloge ova dva sektora u procesu pristupanja Srbije EU i uspostavila međusobna saradnja, što bi sveukupno doprinelo procesu pristupanja Srbije EU.
Program podrške civilnom društvu i medijima u oblasti evropskih integracija čine sledeće celine:
Programska aktivnost 1: Podrška projektima i partnerskim organizacijama civilnog društva i medijima;
Programska aktivnost 2: Jačanje kapaciteta i program umrežavanja.
Podrška projektima i partnerskim organizacijama civilnog društva i medijima podrazumeva dodelu finansijskih sredstava za realizaciju aktivnosti koje doprinose ostvarenju ciljeva Programa i dostizanju očekivanih rezultata i realizuje se kroz programsku podršku. Organizacije i mediji uključeni u CS4EU program dobijaju podršku za realizaciju sopstvenih aktivnosti čijim izvođenjem doprinose procesu evropske integracije, kao i podršku za jačanje unutrašnjih kapaciteta organizacije za uspešnije dostizanje ciljeva koje su postavili.