U prethodnom periodu proširena je građanska mreža za merenje kvaliteta vazduha. Novi senzori su instalirani širom Srbije, prevashodno u onim sredinama u kojima ne postoji monitoring u realnom vremenu u državnoj i lokalnoj mreži. Beogradska otvorena škola je u saradnji sa „Eko stražom“ došla u kontakt sa aktivistima širom Srbije, koji su iskazali interesovanje za „priključenje“ na našu mrežu.
Osnovni cilj uspostavljanja mreže je da građani dobiju informacije o kvalitetu vazduha u realnom vremenu. Pored toga, cilj je i da se građani uključe u praćenje kvaliteta vazduha, upute u standarde kvaliteta vazduha, obaveze i nadležnosti institucija, i da zajedno postave pitanje monitoringa i zaštite vazduha na dnevni red donosilaca odluka u svojim zajednicama.
PM10 čestice imaju definisanu i dnevnu graničnu vrednost (50µg/m3). Ova granična vrednost ne sme biti prekoračena više od 35 puta u godini.
Klikom na ime grada možete pogledati kako su izgledale dnevne prosečne vrednosti PM10 čestica u Alibunaru, Bečeju, Beogradu, Čačku, Drmnu, Ečki, Elemiru, Futogu, Gornjem Milanovcu, Inđiji, Kličevcu, Kostolcu, Kragujevcu, Kraljevu, Lazarevcu, Novom Pazaru, Obrenovcu, Pančevu, Paraćinu, Popovcu, Požarevcu, Prijepolju, Raški, Senti, Sremskoj Mitrovici, Sremskim Karlovcima, Starom Kostolcu, Subotici, Šapcu, Trsteniku, Valjevu, Veterniku, Vranju, Vrbasu i Zrenjaninu.
Klikom na ime grada možete pogledati kako su izgledale dnevne prosečne vrednosti PM2.5 čestica u Alibunaru, Bečeju, Beogradu, Čačku, Drmnu, Ečki, Elemiru, Futogu, Gornjem Milanovcu, Inđiji, Kličevcu, Kostolcu, Kragujevcu, Kraljevu, Lazarevcu, Novom Pazaru, Obrenovcu, Pančevu, Paraćinu, Popovcu, Požarevcu, Prijepolju, Raški, Senti, Sremskoj Mitrovici, Sremskim Karlovcima, Starom Kostolcu, Subotici, Šapcu, Trsteniku, Valjevu, Veterniku, Vranju, Vrbasu i Zrenjaninu.
Slično kao u zvaničnim izveštajima o kvalitetu vazduha:
Na sledećim infograficima možete videti prosečne koncentracije PM10 i PM2.5 po mesecima, u različitim gradovima Srbije.
Podaci o mesečnim vrednostima su u pojedinim slučajevima zasnovani na malom broju merenja i stoga je potrebno imati u vidu to ograničenje. Podatke o početku i kraju merenja za sve senzore možete pogledati ovde.
----------------------------------------------------------------------
Metodološke napomene
Baza podataka je sastavljena na osnovu podataka koji su dostupni putem veb-sajta https://maps.sensor.community/grafana/d/GUaL5aZMz/pm-sensors?orgId=1. Celokupnu bazu u csv formatu možete preuzeti na adresi ovde.
Za analizu podataka je korišćen program R: R Core Team (2021). R: A language and environment for statistical computing. R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria. URL https://www.R-project.org/. Ključni paketi korišćeni u analizi su:
- Wickham et al., (2019). Welcome to the tidyverse. Journal of Open Source Software, 4(43), 1686, https://doi.org/10.21105/joss.01686
- Joe Cheng and Carson Sievert (2021). crosstalk: Inter-Widget Interactivity for HTML Widgets. R package version 1.1.1. https://CRAN.R-project.org/package=crosstalk
- Carslaw, D. C. and K. Ropkins, (2012) openair --- an R package for air quality data analysis. Environmental Modelling & Software. Volume 27-28, 52-61.
Izvor fotografije: Freepik.com