Vebinar „Čuvajmo šume da bi šume čuvale nas“ organizovan je od strane Beogradske otvorene škole u sredu 10.03.2021. godine sa ciljem predstavljanja uloge šuma u borbi protiv klimatskih promena. Vebinar je organizovan za učenice i učenike srednjih stručnih škola iz Subotice, Kragujevca i Vlasotinca koji učestvuju u projektu Nemačke razvojne saradnje „Dijalog o zapošljavanju mladih, inicijativa i dualno obrazovanje (DECIDE)“. Projekat je podržao učešće škola u akciju "Posadi svoj hlad", koju su pokrenule organizacije civilnog društva Let's do it Serbia i Zeleni razvojni centar, a vebinar je organizovan kao uvod u ovu akciju.U 60 minuta, pored izlaganja moderatora Nikole Stanojevića o Agendi 2030 i njenoj praktičnoj primeni vezanoj za očuvanje šuma, centralni deo vebinara bila su dva predavanja panelistkinja koje su ekspertkinje u ovoj oblasti. Naime, predavanje Bojane Bokić fokusiralo se na ekosistemske usluge šuma, dok je Slavica Čepić pričala o drveću u gradovima, kako i zašto se drveće sadi, kao i o tome koje su funkcije gradskih zelenih površina. Takođe, predavanje je bilo usmereno ka davanju praktičnih primera, saveta, kao i podsticanja na akciju za očuvanje šuma i sadnju drveća.
Panelistkinje na vebinaru bile su:
- Bojana Bokić, Asistent na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, Departman za biologiju i ekologiju, i
- Slavica Ćepić, Istraživač saradnik, Šumarski fakultet u Beogradu
Moderator: Nikola Stanojević, Član saveta Centra za istraživanje biodiverziteta.
Beogradska otvorena škola realizovala je seriju vebinara posvećenih Agendi 2030 i ciljevima održivog razvoja u periodu od septembra 2020 do februara 2021. godine.
Vebinar „Čuvajmo šume da bi šume čuvale nas“ o cilju održivog razvoja 15: ŽIVOT NA ZEMLJI organizovan je u okviru platforme „Održivi razvoj za sve“ koji podržavaju Vlade Švajcarske i Nemačke, a sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Partneri na projektu su Beogradska otvorena škola, Beogradski fond za političku izuzetnost, Centar za visoke ekonomske studije, Fondacija Ana i Vlade Divac, Fondacija centar za demokratiju i Timočki omladinski centar.
Platforma “Održivi razvoj za sve” podrazumeva uspostavljanje opštedruštvenog dijaloga među najznačajnijim nedržavnim akterima u Srbiji, poput civilnog društva, korporativnog sektora, akademske i istraživačke zajednice, profesionalnih udruženja, medija i građana, o usklađivanju razvojnih prioriteta Srbije sa ciljevima sadržanim u agendi za održivi razvoj 2030. Ideja je da se olakša interakciju sa donosiocima odluka o usklađivanju razvojnih prioriteta Srbije sa ciljevima sadržanim u Agendi za održivi razvoj 2030.
Izvor fotografije: Freepik.com