Prvi EKŽurnal u 2021. godini Vam donosi pregled najznačajnijih vesti iz oblastiEnergije, Klime iŽivotne sredine iz Srbije i Evropske unije.
U nastavku pogledajte koje smo teme za Vas pripremili u novom broju:
TEMA BROJA
NACRT KVALITETA VAZDUHA ZA BEOGRAD NIJE IZRAĐEN U SKLADU SA ZAKONOM
Beogradska otvorena škola (BOŠ) i Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), organizovali su 22.januara, drugi krug javnih konsultacija o Planu kvaliteta vazduha za Beograd, putem platforme Zoom. Ovaj događaj predstavlja nastavak javnih konsultacija koje su RERI i BOŠ pokrenuli u decembru 2020. godine, sa ciljem da se javnost uključi u proces izrade novog Plana kvaliteta vazduha za Beograd. Opširnije...
TEMA BROJA
PREKO 20 NOVIH LOKALNIH SREDINA U MREŽI ZA GRAĐANSKO MERENJE KVALITETA VAZDUHA
Beogradska otvorena škola, u saradnji sa lokalnim organizacijama civilnog društva i Eko stražom, proširila je građansku mrežu za merenje kvaliteta vazduha na više od 20 novih lokalnih sredina u Srbiji. Akcija širenja mreže sprovedena je u toku decembra 2020. i januara 2021. godine. Zahvaljujući novim senzorima koji su instalirani širom Srbije, prevashodno u onim sredinama u kojima ne postoji monitoring u realnom vremenu u državnoj i lokalnoj mreži, brojni građani mogu da prate kvalitet vazduha uživo. Opširnije...
AKTUELNO
RERI TUŽIO EPS ZBOG UGROŽAVANJA GRAĐANA
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) podneo je Višem sudu u Beogradu, tužbu protiv JP Elektroprivreda Srbije (EPS), zbog ugrožavanja zdravlja građana Republike Srbije, a usled višestrukog prekoračenja dozvoljenih emisija sumpor dioksida iz termoelektrana Nikola Tesla i Kostolac.
Plan je da 50% aktivnosti banke u narednom periodu bude usmereno na podršku projektima održivog razvoja. Predsednik Evropske investicione banke Verner Hojer poručio je da Evropa mora da shvati da je čeka budućnost bez fosilnih goriva, a da ova banka ima nameru da postane evropska klimatska banka koja će obezbediti sredstva za finansiranje održivih projekata.
N1: ŠTETA OD BESPRAVNE SEČE ŠUMA 475 MILIONA DINARA
Stepen šumovitosti u Srbiji je 29,1 odsto, dok bi prema postavljenim ciljevima u Prostornom planu Srbije od 2010. do 2020. godine, optimalna šumovitost trebalo da bude 41,4 odsto, izjavio je Duško Pejović, predsednik Državne revizorske institucije. Analiza DRI pokazuje da je u državnim šumama kojima gazduju Srbijašume i Vojvodinašume evidentirano 87.735 kubnih metara bespravno posečenog drveta, što čini štetu veću od 475 miliona dinara.
Ukoliko postoje teme koje želite da vidite u EKŽurnalu ili imate sugestije, pišite nam na mirjana.jovanovic@bos.rs.
Beogradska otvorena škola doprinosi odgovornoj politici u oblasti Energije, Klime i Životne sredine koja je zasnovana na građanskom učešću u procesu donošenja odluka i partnerstvu civilnog društva i javnih institucija. Više o nama saznajte na sajtu ili nas pratite na društvenim mrežama.
EKŽurnal objavljujemo uz podršku Fonda braće Rokfeler.