Beogradska otvorena škola i Svetska organizacija za prirodu (WWF Srbija), zajednički su organizovali radionicu „Klimatske promene i zaštićena područja“ u utorak, 10. septembra 2019. godine. Radionica je okupila predstavnike upravljača zaštićenih prirodnih područja u Srbiji i eksperte u oblasti zaštite prirode i klimatskih promena, kako bi se zajednički razgovaralo o tome na koji se način zaštićena prirodna područja, biljne i životinjske vrste, mogu bolje zaštititi i adaptirati na izmenjene klimatske uslove u Srbiji.
Nakon pozdravnih reči organizatora, usledila je prezentacija koji je održao profesor Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta, na temu osmotrenih promena klime, sa posebnim osvrtom na Srbiju. Kontinuirani porast prosečne temperature, promena režima padavina uz sušna leta i sve učestalije prirodne nepogode, više su nego dovoljni razlozi da se zabrinemo. Kroz prezentaciju, osvrt je napravljen i na globalne napore da se, kroz smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, ograniči i rast globalne temperature.
Usledila je prezentacija o rezultatima istraživanja sprovedenog u okviru projekta „Zaštićena područja za prirodu i ljude“, fokusiranog na adaptaciju zaštićenih prirodnih područja na izmenjene klimatske uslove. Osnovni zaključci istraživanja ukazuju da se klimatske promene sporadično pominju u planovima upravljanja zaštićenim prirodnim područjima, kao i da su uglavnom prepoznate kao pretnja, bez konkretno planiranih mera koje se trebaju preduzeti u cilju bolje zaštite biljnih i životinjskih vrsta i njihovih staništa.
Usledila je diskusija među učesnicima radionice, kroz koju su razmenjena dosadašnja iskustva u pogledu adaptacije na izmenjene klimatske uslove u zaštićenim područjima, mapirani ključni izazovi i koji bi koraci mogli biti preduzeti u pravcu boljeg prilagođavanja. Učesnici su se saglasili da su klimatske promene ključni izazov na koji treba odgovoriti što pre, da su posledice već osećaju i odražavaju na praktično sve vrste, te dolazi do promene teritorijalne rasprostranjenosti vrsta, promene u vremenu cvetanja biljnih vrsta, pojave invazivnih vrsta, i druge. Razmatrali su i adekvatnost trenutnog planskog i zakonskog okvira za upravljanje zaštićenim područjima, uzevši u obzir promene klime. Iz tih razloga, naglasili su značaj novih istraživanja i zajedničko prikupljanje podataka. Razmatralo se mesto klimatskih promena i u drugim dokumentima od značaja za zaštićena područja, poput studija zaštite, i promovisanje ekosistemskih usluga. Kao ključne preporuke, proizašle iz diskusije, izdvojili su se uvođenje novih načina upravljanja zaštićenim područjima, kao i jaču međusektorsku saradnju u cilju boljih rezultata.
Radionica je organizovana u okviru projekta „Klimatske promene i zaštićena područja", koji BOŠ sprovodi uz podršku Svetske organizacije za prirodu Srbija. Krajnji rezultat projekta biće studija o klimatskim promenama u izabranim zaštićenim područjima iz perspektive planova upravljanja, kao i preporuke za efektniju adaptaciju zaštićenih područja na izmenjene klimatske uslove.
Autor fotografije: Beogradska otvorena škola