Poslednji vikend juna, tim Beogradske otvorene škole u programskoj oblasti Energija, klima i životna sredina proveo je radno u Sremskim Karlovcima, u društvu građana i predstavnika sindikata rudarskog basena Kolubara, razgovarajući o važnim pitanjima kao što su kvalitet vazduha i pravedna energetska tranzicija.
Glasni građani – čistiji vazduh
U cilju kreiranja lokalnog plana javnog zagovaranja za unapređenje kvaliteta vazduha u Beogradu, Beogradska otvorena škola je 28. i 29. juna 2019. godine u Ekološkom centru “Radulovački“ organizovala obuku „Glasni građani – čistiji vazduh“.
Ko su glavni zagađivači vazduha? Koji propisi regulišu zaštitu kvaliteta vazduha? Koje su institucije nadležne? Ko je odgovoran za kvalitet vazduha? Kome se i na koji način treba obratiti kada želimo da radimo na unapređenju kvaliteta vazduha? Koje su zakonske obaveze grada i opštine, a koje su obaveze zagađivača? Kakve mere su dostupne za unapređenje kvaliteta vazduha? Ko nam može biti saveznik u tom poslu? Ko će nam se suprotstaviti? Šta je javno zagovaranje i kako se ono sprovodi?
Ovo su pitanja na koje su predavači, uz aktivnu participaciju učesnika, pokušali da odgovore tokom dvodnevne obuke.
Nakon uvodnog obraćanja i upoznavanja učesnika, Ognjan Pantić (BOŠ) je održao prezentaciju o rezultatima građanskog merenja kvaliteta vazduha. Učesnici su ujedno dobili i zvanične informacije o postojećem stanju kvaliteta vazduha u centralnim i okolnim beogradskim opštinama. Naglašeno je da podaci do kojih su građani došli samostalnim merenjem ne služe pariranju zvaničnim podacima, već da je njihova svrha širenje svesti o ovom problemu, da se što veći broj ljudi angažuje u procesu merenja kvaliteta vazduha, i da se na određen način utiče na nadležne institucije da dostavljaju precizne podatke i da pravovremeno izveštavaju o kvalitetu vazduha.
Mirko Popović iz Regulatornog instituta za obnovljive izvore energije i zaštitu životne sredine (RERI), upoznao je učesnike sa ulogom koju građani imaju u procesu javnog zagovaranja. U toku predavanja razgovaralo se o samom procesu javnog zagovaranja i neophodnim koracima za njegovo uspešno sprovođenje. Učesnici su došli do zaključka da je, pored neophodnih resursa i razvijene mreže za podršku, strpljenje ključan element za uspešno ostvarivanje cilja javnog zagovaranja.
Drugog dana obuke, Mirjana Jovanović (BOŠ) je predstavila institucionalni okvir u kojem se razmatra pitanje kvaliteta vazduha u Srbiji, odnosno koji su organi nadležni da prikupljaju i objavljuju podatke o kvalitetu vazduha. Javne politike iz oblasti kvaliteta vazduha je potrebno redefinisati kako bi se efikasnije dolazilo do informacija o stanju kvaliteta vazduha i kako bi podaci bili što relevantniji.
U nastavku obuke, učesnici su zajednički radili na definisanju dugoročnih i kratkoročnih ciljeva javnog zagovaranja, kao i na kreiranju plana javnog zagovaranja. Radeći u grupama, učesnici su precizirali vremenski okvir za naredne aktivnosti koje treba da dovedu do transparentnih, pouzdanih, javnosti razumljivih, pravovremenih informacija o kvalitetu vazduha.
Sindikati za pravednu energetsku tranziciju u Srbiji
Sa zaposlenima u rudarskom basenu Kolubara razgovaralo se o pravednoj energetskoj tranziciji. Najpre je objašnjen sam koncept pravedne energetske tranzicije, šta on podrazumeva i uključuje, a potom je predstavljena trenutna energetska slika Srbije kao i relevantni primeri iz sveta. Detaljniju analizu, uz naglašenu ulogu sindikata u procesu energetske tranzicije predstavio je Predrag Momčilović, doktorand Geografskog fakulteta. Po završetku predavanja, predstavljene su i potencijalne preporuke za dalje delovanje.
Poslednjeg dana Seminara, učesnici su imali priliku da razgovaraju sa Samantom Smit, ekspertkinjom za pravednu energetsku tranziciju. Samanta Smit je direktorka Centra za pravednu energetsku tranziciju koji okuplja radnike i njihove sindikate, poslovne subjekte i predstavnike vlasti, kako bi se osiguralo da radnici imaju svoje mesto za stolom prilikom planiranja pravedne energetske tranzicije. Samanta Smit je podelila svoja iskustva koja upozoravaju na potencijalne prepreke. Istovremeno, ponuđena su efikasna rešenja i primeri uspešnih praksi koji mogu koristiti prilikom prevazilaženja izazova u procesu pravedne energetske tranzicije u Srbiji.
Energetska tranzicija je neminovnost i potrebno je da budemo pripremljeni za njeno nastupanje kako bi posledice bile što blaže po sve nas.
Obuka je organizovana u okviru projekta „Lokalni akteri za čistu energiju i vazduh“ (LA4CEA), koji Beogradska otvorena škola sprovodi uz podršku Evropske fondacije za klimu (ECF).
U ranijim fazama projekta, građani iz Lazarevca i centralnih beogradskih opština, instalirali su u svojim domovima aparate za merenje kvaliteta vazduha, kako bi mogli da prate koncentraciju opasnih čestica i da u realnom vremenu dobijaju podatke o stanju vazduha u svojoj sredini. Tom prilikom, građani su bili učesnici seminara na kojem su dobili potrebna znanja o osnovnim parametrima kvaliteta vazduha, načinima merenja, izvorima podataka i relevantnim propisima i institucijama koje su nadležne za kvalitet vazduha, kao i uputstvo za pravilno instaliranje i korišćenje aparata.
Autor fotografija: BOŠ