Francuska ambasada i Francuski institut u Srbiji organizovali su 19. i 20. juna konferenciju „Osvajanje obnovljivih izvora energije“ u Jugoslovenskoj kinoteci, u okviru projekta „Karavan za klimu #2“ i Evropske nedelje za obnovljive izvore energije. Drugog dana Konferencije, održan je panel pod nazivom „Čista energija za nas“ u kojem je učestvovala Mirjana Jovanović, menadžerka projekata programske oblasti Energija, klima i životna sredina Beogradske otvorene škole.
Na pitanje zašto se odlučuje da u svom poslu radi sa građanima, Mirjana Jovanović navela je da je uključivanje građana u merenje kvaliteta vazduha neophodno kako bi se raširila svest o ovom problemu.
U okviru projekta „Lokalni akteri za čistu energiju i vazduh“ građani su dobili uređaje za praćenje kvaliteta vazduha, kao i neophodne veštine i znanja za njihovo korišćenje. Cilj je da građani znaju ko su glavni zagađivači vazduha, da prate i razumeju dobijene podatke, da znaju gde i kako mogu da pronađu relevantne informacije i da učestvuju u donošenju odluka kao zainteresovana javnost.
Beogradska otvorena škola uskoro kreće sa uključivanjem još većeg broja građana u proces samostalog merenja kvaliteta vazduha. Namera je i da se ostvari ukrštanje rezultata građanskog merenja i IT sektora kroz razvoj platforme na srpskom jeziku na kojoj bi se pratili rezultati merenja u realnom vremenu.
Zadatak je raširiti svest o problemu zagađenog vazduha, povećati interesovanje među populacijom i promeniti osećaj kod građana da ne mogu ništa da promene.
Šabac – inovacijama do još boljih rezultata u proizvodnji i uštedi energije
Na panelu koji je moderirao Aleksandar Macura iz RES fondacije, učestvovali su Dunja Đenić, članica gradskog veća Grada Užica zadužena za oblast zaštite životne sredine, Slobodan Jerotić, direktor JKP „Toplana“ iz Šapca, Željko Zečević, iz Sekretarijata Mreže dobre energije, i Jasminka Youing iz RES fondacije.
Slobodan Jerotić, bivši energetski menadžer grada Šapca, danas je direktor JKP "Toplana" i, kroz svoj rad, nastoji da unapredi kvallitet usluge koju Toplana pruža građanima, uz minimalizaciju štetnih efekata na životnu sredinu. Novitet u poslovanju svakako predstavlja ideja da se "Toplana" transformiše u ESCO preduzeće, koje će dodeljivati beskamatne zajmove građanima za obnovu termoizolacije, uz otplate od ostvarenih ušteda u potrošnji energije. Novitet za Šabac predstavlja i najavljeno osnivanje Zelene energetske kooperative, koja će građanima pružiti mogućnost da budu proizvođači električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora. Šabac je vremenom postao grad koji odlikuje usmerenost ka energetskoj efikasnosti i pionir je u korišćenju obnovljivih izvora energije u Srbiji.
Zajednički zaključak svih panelista je da treba širiti priču o uspešnim primerima iz prakse, kao i da treba motivisati građane da se uključe u neke od aktivnosti koje doprinose poboljšanju kvaliteta životne sredine.
Konferencija je organizovana u partnerstvu sa Grupom SUEZ, Programom Ujednjenih nacija za razvoj, Delegacijom evropske unije u Srbiji, Centrom za promociju nauke, Srpskom akademijom nauka i umetnosti, Ministarstvom rudarstva i energetike i Ministarstvom zaštite životne sredine Republike Srbije, kao i sa nekoliko asocijacija za zaštitu životne sredine.
Autor fotografije: BOŠ