Objavljena publikacija "Potencijali održive poljoprivrede i proizvodnje organske hrane u opštini Sjenica"BOŠ je izradio analizu pod nazivom „Potencijali održive poljoprivrede i proizvodnje organske hrane u opštini Sjenica kao alternativa razvoju baziranom na eksploataciji i korišćenju uglja“ čiji je autor Dr sci. Senad Hopić.
Region jugozapadne Srbije je postao atraktivan za investicije u energetske projekte, što otvara pitanje uticaja ovih projekata na razvoj regiona i lokalnih zajednica. Održivi razvoj u oblasti energetike globalno se orijentiše ka politici borbe protiv klimatskih promena, ali je suštinski usmeren ka ravnoteži između ciljeva ekonomskog razvoja, ostvarivanja prava na energiju kao ljudskog prava i prava na zdravu životnu sredinu.
Kada je u pitanju Opština Sjenica, razvijena poljoprivreda i turistička ponuda predstavljaju osnovne razvojne potencijale. Vizija Sjenice je, prema Strategiji lokalnog održivog razvoja, „čista opština visoke ekološke svesti sa rešenim pitanjem komunalnog otpada, racionalnim korišćenjem prirodnih resursa i Peštera, bogatog biljnog i životinjskog biodiverziteta i očuvanim prirodnim bogatstvima“.
Sjenica poseduje značajne konkurentske prednosti u oblasti poljoprivrede u odnosu na druge lokalne samouprave, kao što su: najmlađe stanovništvo u Srbiji, zaštićeno geografsko poreklo brojnih proizvoda poput sjeničkog ovčijeg i kravljeg sira i sjeničke jagnjetine, Regionalni centar za razvoj poljoprivrede koji uspostavlja infrastrukturu za kontrolu kvaliteta, i druge.
Svrha ovog dokumenta je da ukaže na vrednost i značaj poljoprivrede za razvoj regiona i opštine Sjenica, kao i na potencijalne rizike od ubrzane eksploatacije energetskih resursa. Posebnu pažnju u ovom dokumentu posvećujemo najavljenom projektu izgradnje termoelektrane „Štavalj“ i potencijalnim negativnim uticajima ovog projekta na prirodno okruženje i razvoj poljoprivrede. Ova pitanja se moraju rešavati uz aktivno učešće javnosti, definisanje javnog interesa uz uvažavanje mišljenja struke i potreba lokalnih zajednica. Na ovaj način, pokrećemo debatu o budućnosti regiona zasnovanoj na niskougljeničnoj ekonomiji i lokalnim zajednicama koje nisu zavisne od intenzivne eksploatacije fosilnih goriva.
Publikaciji možete pristupiti ovde.
Izvor forografije: Canva