Beogradska otvorena škola, Program za energiju, klimu i životnu sredinu objavio je kratku analizu pod nazivom Razvojni potencijali zaštićenih područja na teritoriji opštine Sjenica i uticaji energetskih objekata na zaštićena područja – slučaj Štavalj.
Region jugozapadne Srbije je postao atraktivan za investicije u energetske projekte što otvara pitanje uticaja ovih projekata na zaštićena područja, razvoj poljoprivrede i turizma i održivi razvoj lokalnih zajednica. Održiva poljoprivreda i turizam prepoznati su kao ključni razvojni potencijali područja jugozapadne Srbije a zaštićena prirodna područja pored svoje primarne funkcije, zaštite i očuvanja životne sredine, predstavljaju potencijal za razvoj održivog turizma i podsticaj za ekonomski razvoj regiona.
Kada je u pitanju Opština Sjenica razvijena poljoprivreda i turistička ponuda predstavljaju osnovne razvojne potencijale. Vizija Sjenice je, prema Strategiji lokalnog održivog razvoja, „čista opština visoke ekološke svesti sa rešenim pitanjem komunalnog otpada, racionalnim korišćenjem prirodnih resursa i Peštera, bogatog biljnog i životinjskog biodiverziteta i očuvanim prirodnim bogatstvima“.
Svrha ovog dokumenta je da ukaže na vrednost i značaj zaštićenih područja za razvoj regiona i opštine Sjenica, kao i na potencijalne rizike od ubrzane eksploatacije energetskih resursa. Posebnu pažnju u ovom dokumentu posvećujemo projektu izgradnje termoelektrane „Štavalj“ i potencijalnim negativnim uticajima ovog projekta na zaštićena dobra i prirodno okruženje. Nastojimo da pokrenemo i omogućimo javnu debatu o rizicima koje donosi ovaj projekat za Opštinu Sjenica i region, imajući u vidu značaj prirodnih bogatstava za održivi razvoj. Smatramo da pitanje u kom trenutku očuvanje prirodnih resursa postaje prirodna i neophodna granica ekonomskog rasta, moramo da rešavamo uz aktivno učešće javnosti, definisanje javnog interesa uz uvažavanje mišljenja struke i potreba lokalnih zajednica. Na ovaj način, pokrećemo debatu o budućnosti regiona zasnovanoj na niskougljeničnoj ekonomiji i lokalnim zajednicama koje nisu zavisne od intenzivne eksploatacije fosilnih goriva.
Analizu možete preuzeti OVDE
Izvor fotografije: Canva