U Kraljevu je u četvrtak, 21-og jula, u okviru inicijative ’ReEnergija – delotvorno upravljanje energijom u lokalnim zajednicama’, održan konsultativni sastanak posvećen uspostavljanju energetskog menadžmenta.
Sastanak je realizovan u cilju davanja podrške Gradu Kraljevu u uspostavljanju energetskog menadžmenta i izradi programskih i planskih dokumenata za upravljanje energijom. Sastanku su prisustvovali predstavnici Gradske uprave Grada Kraljeva, Beogradske otvorene škole, RES fondacije, Javnog energetskog preduzeća ’Toplana Kraljevo’, Direkcije za izgradnju, kao i eksperti u oblasti energetike. Sastanku su prisustvovavli i predstavnici opština Trstenik i Paraćin.
Delotvorno upravljanje energijom podrazumeva:
- proizvodnju energije uz nisku emisiju gasova staklene bašte i visok stepen energetske efikasnosti u proizvodnji, distribuciji i potrošnji energije;
- energiju po prihvatljivoj ceni za javni sektor, privredu i građane;
- pouzdano i kvalitetno snabdevanje energijom koje nije pretnja životnoj sredini i zdravlju ljudi;
- upotrebu lokalno dostupnih resursa, prvenstveno obnovljvih izvora energije, uz poštovanje standarda zaštite životne sredine;
- kreiranje lokalnih razvojnih politika u skladu sa specifičnostima i potrebama lokalnih zajednica i jačanje otpornosti lokalnih zajednica na klimatske promene;
- transparentno i odgovorno upravljanje energiojm uz učešće javnosti u procesu donošenja odluka i saradnju javne uprave, privrede i civilnog društva.
Zamenica Gradonačelnika Marica Mijailović navela je da je napredak u oblasti energetskog menadžmenta prepoznat od strane gradske uprave kao značajno pitanje i da je do rezultata potrebno doći što pre.
Programski menadžer Beogradske otvorene škole Mirko Popović istakao je da inicijativa za uspostavljanje energetskog menadžmenta u okviru inicijative ’ReEnergija’ proističe iz činjenice da energetska efikasnost predstavlja prvi obnovljivi izvor energije, kao i iz uverenja da proces kreiranja energetske politike mora uvažavati potrebe i mogućnosti lokalnih zajednica, koje uz adekvatnu podršku mogu ostvariti mnogo veće uštede od onih propisanih Uredbom o utvrđivanju graničnih vrednosti godišnje potrošnje energije. Međuopštinska saradnja,razmena ikustava i znanja, predstavlja resrus koji gradovi i opštine svakako treba da iskoriste.
Aleksandar Đelić, advokat sa preko 10 godina iskustva rada u oblasti energetike, naglasio je da su razvoj energetskog menadžmenta i razvoj ekonomije neraskidivo povezani. Privredna aktivnost Kraljeva, koja počiva na malim i srednjim preduzećima i prerađivačkoj industriji, prepoznata je kao dobar teren za uspostavljanje sistema energetskog menadžmenta. Budući da se u zemljama koje imaju uspostavljen sistem energetskog menadžmenta troši i do 50 % manje energije, jasno je da postoji ogroman prostor za smanjivanje potrošnje energije, koji će dovesti do smanjenja troškova i velikih finansijskih ušteda.
Aleksandar Macura iz RES fondacije je naglasio da je potrebno jasno definisati cilj uspostavljanja sistema energetskog menadžmenta, da bi sve pogodnosti koje ovaj sistem donosi bile iskorišćene na najbolji mogući način, budući da su kriterijumi definisani zakonom lako dostižni. Uspostavljanje sistema energetskog menadžmenta prepoznato je kao važno i u kontekstu zaštite životne sredine. Zaštita životne sredine ima ogroman udeo u oblasti energetske efikasnosti, budući da trenutno stanje dovodi do strahovitog pritiska na prirodne resurse i zagađenja životne sredine, posebno zagađenja vazduha.
Kao jedan od prioriteta u naporima za uspostavljanje sistema energetskog menadžmenta prepoznato je uspostavljanje Timova za energetski menadžment, budući da obim posla na uspostavljanju sistema, usvajanju strateških dokumenata, praćenju propisa na dnevnoj bazi i mnogih drugih zaduženja daleko prevazilazi kapacitete samog energetskog menadžera. U uspostavljanju Tima je prepoznata i prva velika prepreka, budući da je još uvek na snazi zabrana zapošljavanja u javnom sektoru. Usled ove poteškoće, preporučljivo je za početak pametnim delegiranjem iskoristiti postojeće kapacitete u Gradskoj upravi do maksimuma i makar kandidovati Energetskog menadžera, što je takođe obaveza predviđena zakonom.
Na kraju sastanka su sumirani zaključci i utvrđeni koraci za dalje učvršćivanje saradnje i ostvarivanje ciljeva inicijative:
- Potpisivanje sporazuma o saradnji između Beogradske otvorene škole, RES fondacije i predstavnika lokalnih samouprava;
- Donošenje strateškog dokumenta: Odluke o energetskoj efikasnosti;
- Definisanje kratkoročnih i srednjoročnih mera za uštedu energije;
- Potpisivanje bilateralnih sporazuma o saradnji sa opštinom Vrbas, koja predstavlja primer dobre prakse i koja je kroz uspostavljanje sistema energetskog menadžmenta ostvarila uštede energije u javnom sektoru od 20%.
- Kao krajnji rezultat postavljeno je uspostavljanje sisteme energetskog menadžmenta u gradovima i opštinama potpisnicima, do kraja godine.
Inicijativa ’ReEnergija - delotvorno upravljanje energijom u lokalnim zajednicama’ ostvaruje se uz podršku Kancelarije Fondacije Fridrih Ebert u Beogradu.
Autor fotografija: Beogradska otvorena škola