Na Kamenoj Gori, zaštićenom predelu izuzetnih odlika, u periodu od 21. do 23. juna održana je dvodnevna obuka za predstavnike organizacija civilnog društva i medija, na temu učešća javnosti postupcima procene uticaja na životnu sredinu i strateške procene uticaja. Obuku su zajednički organizovali Beogradska otvorena škola, Ekološko udruženje „Rzav – God save Rzav“, Planinarsko-skijaški klub „Kolovrat“ i Forum za lokalne i regionalne inicijative.
Obuka je okupila učesnike iz regiona jugozapadne Srbije, kao i iz Novog Sada, Niša i Beograda. Učesnici su se kroz obuku najpre upoznali pravnim okvirom postupaka procene uticaja na životnu sredinu i strateške procene uticaja. Kroz dve uvodne sesije koje je vodio gospodin Jovan Rajić, advokat specijalizovan za oblast pravne zaštite životne sredine, detaljno su analizirani Zakon o proceni uticaja na životnu sredinu i Zakon strateškoj proceni uticaja. Posebna pažnja posvećena je različitim zakonskim rešenjima koja javnosti daju mogućnost učešća u procesu donošenja odluka.Ukazano je i na nedovoljnu usklađenost Zakona o planiranju i izgradnji sa ova dva zakona. Na kraju prvog dana učesnici su se bliže upoznali i sa Zakonom o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađenja životne sredine. Prema ovom Zakonu, tokom 2004. godine u Srbiji je utvrđeno preko 280 postrojenja za čiji je rad obavezna integrisana dozvola. Do danas tu dozvolu je uspelo da dobije samo 18 postrojenja. Zaključeno je da ovaj Zakon nije prilagođen stanju i standardima privrede u Srbiji, te da je tokom procesa usklađivanja pravne regulative Republike Srbije sa regulativom Evropske unije neophodno donositi akte koji su primenjivi u domaćem kontekstu.
Mediji i njihova uloga u oblasti zaštite životne sredine bili su tema na početku drugog dana Obuke. Vesna Radojević, novinarka Istinomera, govorila je o neophodnosti boljeg povezivanja organizacija civilnog društva i predstavnika medija u cilju ostvarivanja partnerske saradnje i podizanja pitanja životne sredine na listi prioriteta javnosti i donosilaca odluka. Dragan Gmizić, novinar Greenfield produkcije i saradnik Društva za zaštitu i proučavanje ptica, ukazao je na važnost umrežavanja i korišćenja alternativnih medijskih kanala kako bi se u javnosti razvijala svest o ugroženosti životne sredine. Takođe, objasnio je značaj jasnog određivanja ciljne grupe u komunikaciji sa javnošću. Na primeru saradnje sa Društvom za zaštitu i proučavanje ptica istakao je mogućnosti partnerskog pristupa i korišćenja savremenih komunikacija u postizanju ciljeva zaštite prirode i životne sredine.
Mirko Popović, iz Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost, učesnike je proveo kroz mehanizme i alate koje javnost ima na raspolaganju kad je u pitanju aktivno učešće u postupcima procene uticaja na životnu sredinu i strateške procene uticaja. Učesnici su tokom diskusije podelili svoja iskustva u pogledu učešća u postupcima, te je na konkretnim primerima razmatrano na koji način u kom delu procesa se javnost može uključiti u donošenje odluka.
Jelena Beronja, ekspert za zaštitu prirode, otvorila je temu zaštićenih prirodnih dobara, uticaja različitih režima zaštite na lokalne zajednice i zaštitu prirodnih dobara u pograničnim područjima. Istakla je važnost saradnje sa lokalnim zajednicama i adekvatnog upravljanja prirodnim dobrima.
Tokom Obuke organizovana je i projekcija dva dokumentarna filma koji se bave eksploatacijom i upravljanjem prirodnim resursima, kao i procesima donošenja odluka od značaja za zaštitu prirode i životne sredine . Prvi film - „Ravnica bez ptica?“ - se bavi problematikom krivolova u Srbiji. Za ovaj film - nastao je u saradnji sa Društvom za zaštitu i proučavanje ptica - Dragan Gmizić dobio je EU nagradu za istraživačko novinarstvo u maju 2017. godine. Druga film - „Rzav Veliki“- predstavio je reku Rzav kojoj preti degradacija izgradnjom dve velike brane i akumulacionog jezera. Film analizira različite alternative za snabdevanje lokalne zajednice pijaćom vodom, uz osvrt na prirodno i arheološko nasleđe duž toka Rzava, koje je planiranim radovima ugroženo.
Kroz diskusiju tokom Obuke su otvorene teme koordinacije saradnje i deljenja informacija među zainteresovanim medijima i organizacijama civilnog društva, u kako bi se efektivnije delovalo na postizanju zajedničkih ciljeva. Uočena je i potreba koordiniranog praćenja informacija od značaja za životnu sredinu rada na temeljnim pripremama učešća predstavnika civilnog društva i medija u procesima procene uticaja i strateške procene uticaja na životnu sredinu. U zaključku je doneta odluka da se raspoloživi resursi udruže u smislu zajedničkog delovanja na temama koje su prepoznate kao prioritet.
Obuka na Kamenoj Gori je deo projekta „Snaga zajednice“ koji ima za cilj da unapredi odgovorno i održivo kreiranje politika u oblasti životne sredine, u skladu sa standardima Evropske unije, uz aktivno i kompetentno učešće medija i civilnog društva. Projekat „Snaga zajednice“ podržan od strane Društva za zaštitu i proučavanje ptica, kroz projekat „Civilno društvo zagovara ekološki prihvatljiv društveno-ekonomski razvoj“ koji se finansira sredstvima Evropske unije u okviru Programa podrške civilnom društvu i medijima.
Autor fotografija: Beogradska otvorena škola