Beogradska otvorena škola organizovala je u saradnji sa Kancelarijom za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije treću godišnju regionalnu konferenciju „Move.Link.Engage – Rethinking Europe and Western Balkans“, 18. i 19. septembra, u Beogradu. Jedna od sesija na konferenciji bila je posvećena doprinosu koji organizacije civilnog društva daju procesu evropskih integracija zemalja Zapadnog Balkana u oblastima energije, klime i životne sredine.
Sesija posvećena doprinosu organizacija civilnog društva u oblastima energije, klime i životne sredine okupila je predstavnike organizacija civilnog društva i eksperte koji su angažovani u ovoj oblasti. Među njima je bilo učesnika regionalnog skupa organizacija koje su okupljene u Bankwatch mreži, predstavnika Koalicije 27 čiji je BOŠ član i jedan od osnivača, kao i predstavnika partnerskih organizacija koje u okviru projekta „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“ sprovode projekte u oblasti zaštite životne sredine. Govornici su bili Pipa Galop iz organizacije Bankwatch, Dragana Mileusnić iz Climate Action Network Europe, Aleksandar Macura iz RES fondacije i Barbora Poyner iz Energetske zajednice. Sesiju je moderirao Stevan Petrović, koordinator projekata u Beogradskoj otvorenoj školi.
U toku sesije se razgovaralo o evidentnoj razlici u energetskoj politici Evropske unije, koja kontinuirano smanjuje udeo uglja u energetskom miksu, i zemalja Zapadnog Balkana, koje nastavljaju da planiraju širenje kapaciteta svojih energetskih postrojenja koja rade na ugalj. Pipa Galop predstavila je trenutno stanje u zemljama Zapadnog Balkana vezano za stepen zavisnosti od fosilnih goriva, udeo obnovljivih izvora energije, kao i postojeće planove za finansiranje novih projekata u energetskom sektoru. Rezultati istraživanja koje organizacija Bankwatch redovno sprovodi za sve zemlje Zapadnog Balkana poslužili su kao dobar pokazatelj značaja nadzorne i zagovaračke aktivnosti civilnog društva radi unapređenja procesa evropskih integracija.
Dragana Mileusnić je priredila pregled dosadašnjeg toka Berlinskog procesa, koji je osmišljen sa ciljem da kreira novi impuls u procesu evropskih integracija Zapadnog Balkana i učešću organizacija civilnog društva u ovom procesu. Uočeno je da je organizacijama civilnog društva dat sužen prostor da u okviru Berlinskog procesa i ponuđenih platformi prenesu svoje nalaze i preporuke donosiocima odluka. Uprkos tome, postoje pokazatelji da proces evropskih integracija u oblastima energetike i klimatskih promena može da dobije novi pozitivni momentum. Jedan od tih pokazatelja je i formiranje Grupe za klimatsku akciju u okviru Energetske zajednice, koja okuplja resorne ministre iz svih zemalja regiona.
Aleksandar Macura iz RES fondacije predstavio je iskustvo njegove organizacije u radu na razvoju lokalne energetske politike, kroz koji se teži spuštanju konteksta evropskih integracija na lokalni nivo, ali i davanju lokalne dimenzije nacionalnoj politici. RES fondacija je u toku ove godine radila na uključivanju lokalnih samouprava u kreiranje Strategije za borbu protiv klimatskih promena i kreiranju neformalnog udruženja lokalnih samouprava pod nazivom ’Mreža dobre energije’. Prepoznati su rezultati i prostor za dalji rad organizacija civilnog društva, koje moraju funkcionisati kao ’dvosmerni prevodioci’ u procesu kreiranja i implementacija politika u ovim oblastima: one moraju da kompleksne i multisektorske politike poput energetske i klimatske ’prevode’ na jezik krajnjih korisnika, građana i njihovih potreba, kao i da koriste svoje mreže i pomognu formulisanju potreba lokalnih zajednica i uvažavanju ovih potreba pri koncipiranju politike na nacionalnom nivou.
Barbora Poyner iz Energetske zajednice predstavila je učesnicima skupa trenutne aktivnosti organizacije i rezultate koje su zemlje potpisnice Ugovora o osnivanju Energetske zajednice postigle do sad. Predstavljeni su rezultati implementacije Povelje održivosti, planovi Energetske zajednice da se ozbiljnije sistemski bavi politikom klimatskih promena, kroz osnivanje Ministarske grupe za klimatsku akciju, kao i poziv organizacijama civilnog društva da aktivno doprinose pravilnoj implementaciji evropskog zakonodavstva u oblasti energetike, pre svega kroz monitoring i komuniciranje rezultata i nalaza Energetskoj zajednici.
U diskusiji koja je usledila među učesnicima sesije, istaknuto je da se mora zagovarati odgovorna energetska politika koja je u skladu sa preuzetim obavezama u okviru procesa pristupanja Evropskoj uniji, da se udeo obnovljivih izvora energije mora drastično povećati, kao i da se pri donošenju odluka u oblasti energetike moraju uzeti u obzir i skriveni troškovi korišćenja fosilnih goriva – pre svega uticaj na zdravlje stanovništva.
Konferencija Move.Link.Engage je okupila oko 200 učesnika, brojne predstavnike organizacija civilnog društva iz zemlje i regiona, država, institucija i fondacija, kao i predstavnike medija, istraživače, aktiviste, studente. Tokom konferencije održana je i regionalna radionica o pripremi projekata u okviru programa “Evropa za građane i građanke”, kao i svečana ceremonija dodele diploma 24. generaciji studenata i studentkinja programa „Studije budućnosti“ Beogradske otvorene škole. Konferencija je podržana od strane programa „Evropa za građane i građanke“ i Kraljevine Švedske.
Autor fotografija: Beogradska otvorena škola