Ministarstvo rudarstva i energetike je 13. juna 2023. godine otvorilo javnu raspravu o Integrisanom nacionalnom energetskom i klimatskom planu Republike Srbije koji se odnosi na period do 2030. godine sa projekcijama do 2050. godine.
Javna rasprava traje do 28. jula, a Ministarstvo će u međuvremenu u prostorijama Prrivredne komore Srbije odnosno Regionalnih privrednih komora Niša i Novog Sada održati tri javna događaja: u Beogradu (11. jula), Novom Sadu (12. jula) i Nišu (14. jula).
Kako bismo olakšali učešće u ovom procesu svim građanima koji žele da učestvuju a smatraju da nisu dovoljno stručni ili nemaju dovoljno vremena za analizu dokumenta, pripremili smo komentare koje možete preuzeti i poslati Ministarstvu rudarstva i energetike u svoje ime. Komentari su dosptuni preko portala UključiSe!
Ukoliko želite da vaši komentari budu objavljeni na ovoj platformi i tako dostupni široj javnosti, molimo vas da ih pošaljete u propisanoj formi na adresu necp@bos.rs.
Značaj INEKP-a
INEKP-om se postavljaju ciljevi energetske i klimatske politike Republike Srbije, pruža se okvir za proces energetske tranzicije sa fosilnih goriva, to jest uglja, nafte i gasa, na energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije radi ostvarenja takozvane klimatske, odnosno ugljenične neutralnosti najkasnije do 2050. godine - poslednjeg roka za ukidanje emisija ugljenika koji omogućava obuzdavanje opasnih klimatskih promena. INEKP je planski dokument prepoznatljiv u svim zemljama Evrope, kako u članicama Evropske unije, tako i u zemljama kandidatima za članstvo.
Beogradska otvorena škola je u saradnji sa Regulatornim instututom za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) organizivala Zelene razgovore na temu Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana (INEKP). Događaj je održan u Dorćol Platz-u 28. juna i okupio je više od 50 predstavnika Ministarstva rudarstva i energetike, predstavnika međunarodnih organizacija, lokalnih udruženja, akademske zajednice, stručnjaka iz oblasti energetike, aktivista.
„Objavljenim nacrtom INEKP-a smo u najmanju ruku iznenađeni, jer uprkos svrsi zbog koje se usvaja predloženi plan uopste ne predviđa dekarbonizaciju Srbije do roka koji smo kao država i društvo već više puta zacrtali još od pristupanja Pariskom sporazumu pa do potpisivanja Sofijske deklaracije. Ovakav plan, zapravo je zaokret od proklamovanih ciljeva dekarbonizacije. Umesto da odredi ključne pravce razvoja zapravo preti našoj privredi, zdravlju i klimi produženim zaostajanjem energetike u neodrživoj upotrebi lignita“, rekao je Mirko Popović iz RERI-ja, naglasivši potrebu da se organzacije civilnog društva hitno uključe u proces izrade INEKP-a dostavljanjem svojih predloga i primedbi kako Srbija ne bi bila označena kao jedna od retkih država u Evropi koja se izuzela iz zajedničkih napora da obuzdamo klimatske promene i obezbedimo održiv razvoj.
Projekat Civilno društvo za energetsku tranziciju je finansiran od strane Britanske ambasade u Beogradu, a Beogradska otvorena škola sprovodi projekat u saradnji sa Regulatornim instituom za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) i još sedam lokalnih partnera, u periodu od 01. decembra 2022. godine do 31. marta 2024. godine.
Galeriju fotografija sa događaja možete pogledati: ovde.
Autor fotografija: Zorica Popović