Beogradska otvorena škola, zajedno sa lokalnom partnerskom organizacijom – Društvom mladih istraživača Bor u proteklom periodu radila je na izradi Doprinosa Planu razvoja Grada Bora. Ovaj dokument predstavlja predlog za deo Plana razvoja Bora u oblasti zaštite životne sredine. Razvijen je u cilju podrške lokalnoj samoupravi u predstojećem izazovnom procesu izrade Plana razvoja, što je Zakonom o planskom sistemu Republike Srbije uspostavljeno kao obaveza za sve lokalne samouprave u Srbiji. Potrebno je da lokalni planovi razvoja budu usklađeni sa Agendom 2030, krovnim dokumentom u oblasti održivog razvoja na globalnom nivou. Zbog toga se, deo Plana razvoja koji se odnosi na životnu sredinu, a koji je obuhvaćen doprinosom, odnosi na ciljeve održivog razvoja: 6, 7, 11, 12, 13, 14 i 15.
Dokument je izrađen uz konsultacije zainteresovanih aktera iz lokalne sredine. Prošle godine održana su dva konsultativna sastanka u Boru sa ciljem prikupljanja komentara i smernica od strane predstavnika lokalne samouprave, lokalnih organizacija civilnog društva i zainteresovanih građana. U toku konsultativnog procesa i izrade dokumenta, posebna pažnja bila je posvećena principu Ne izostaviti nikoga iz razvoja (Leave No One Behind). Princip se ogleda u naporima da sve društvene grupe budu podjednako zastupljene u okviru procesa, kao i da ničiji se uvaže interesi svih građana. Doprinos Planu razvoja Grada Bora u oblasti zaštite životne sredine dostavljen je gradskoj upravi Bor.
Dokument je izrađen u okviru Platforme "Održivi razvoj za sve" koju podržavaju vlade Švajcarske i Nemačke, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ). Partneri na projektu su Beogradska otvorena škola, Fondacija BFPE za odgovorno društvo, Centar za visoke ekonomske studije, Fondacija Ana i Vlade Divac, Fondacija centar za demokratiju, Timočki omladinski centar i Smart Kolektiv.
Platforma Održivi razvoj za sve podrazumeva uspostavljanje opštedruštvenog dijaloga među najznačajnijim nedržavnim akterima u Srbiji, poput civilnog društva, korporativnog sektora, akademske i istraživačke zajednice, profesionalnih udruženja, medija i građana, o usklađivanju razvojnih prioriteta Srbije sa ciljevima sadržanim u Agendi za održivi razvoj 2030. Ideja je da se olakša interakcija sa donosiocima odluka o usklađivanju razvojnih prioriteta Srbije sa ciljevima sadržanim u Agendi za održivi razvoj 2030.
Izvor fotografije: Freepik.com