Beogradska otvorena škola, zajedno sa partnerskom organizacijom, Društvom mladih istraživača Bor, organizovala je 23. novembra drugi okrugli sto u Boru na temu lokalnog razvojnog planiranja. Događaj je okupio predstavnike civilnog društva i gradske uprave, u cilju identifikovanja ključnih izazova i razvojnih prioriteta, koji će se naći u delu Lokalnog plana razvoja Grada Bora koji se odnosi na zaštitu životne sredine.
Na događaju je predstavljen nacrt Doprinosa za plan razvoja grada Bora u oblasti zaštite životne sredine u kojem su definisani prioritetni ciljevi i mere za ciljeve drživog razvoja 6, 7, 11, 12, 13, 14 i 15, na osnovu stavova i komentara učesnika prikupljenih na prvom okruglom stolu.
Učesnici su imali priliku da prokomentarišu preporuke sadržane u dokumentu i predlože eventualne izmene i dopune. U toku diskusije o cilju održivog razvoja 6 prisutni su spomenuli da se, u nedostatku dovoljne količine industrijske vode, za te potrebe sve više koristi pijaća voda, zbog čega postoji opasnost da će doći do nedostatka pijaće vode u budućnosti. Jedno od predloženih rešenja jeste uspostavljanje primata pijaće nad industrijskom vodom . Slična diskusija pratila je nalaze i kod ostalih ciljeva.
Komentari i stavovi prisutnih predstavnika gradske uprave i civilnog sektora biće iskorišćeni za reviziju i dopunu prethodno spomenutog dokumenta, koji će nakon toga biti poslat predstavnicima lokalne samouprave.
Događaj je organizovan u okviru Platforme Održivi razvoj za sve koju podržavaju Vlade Švajcarske i Nemačke, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ). Partneri na projektu su Beogradska otvorena škola, Fondacija BFPE za odgovorno društvo, Centar za visoke ekonomske studije, Fondacija Ana i Vlade Divac, Fondacija centar za demokratiju, Timočki omladinski centar i Smart Kolektiv.
Platforma Održivi razvoj za sve podrazumeva uspostavljanje opštedruštvenog dijaloga među najznačajnijim nedržavnim akterima u Srbiji, poput civilnog društva, korporativnog sektora, akademske i istraživačke zajednice, profesionalnih udruženja, medija i građana, o usklađivanju razvojnih prioriteta Srbije sa ciljevima sadržanim u Agendi za održivi razvoj 2030. Ideja je da se olakša interakcija sa donosiocima odluka o usklađivanju razvojnih prioriteta Srbije sa ciljevima sadržanim u Agendi za održivi razvoj 2030.
Autor fotografije: Beogradska otvorena škola