Društveni dijalog “Unapređenje zakonodavnog okvira za zaštitu prirode” održan je u petak, 1. oktobra u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, a na inicijativu i u saradnji sa Beogradskom otvorenom školom, Svetskom organizacijom za zaštitu prirode (WWF) Adria, Centrom za istraživanje biodiverziteta i Mladim istraživačima Srbije. Dijalog je održan uz podršku Balkanskog fonda za demokratiju, Fondacije BFPE za odgovorno društvo i Ambasade Kraljevine Norveške.
Događaj su uvodnim obraćanjima otvorile ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Gordana Čomić, ministarka zaštite životne sredine, Irena Vujović, Fransoaz Žakob, stalna koordinatorka UN u Srbiji, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Senad Mahmutović i pomoćnica ministarke za rudarstvo i energetiku, Natalija Luković. U ime organizacija civilnog društva, obratile su se Sonja Liht, predsednica Fondacije BFPE za odgovorno društvo i Tanja Petrović, direktorka Mladih istraživača Srbije.li Uvodničari su govorili o legislativnim i planskim pomacima u oblasti zaštite prirode i zaštite životne sredine uopšte. Zaključak je da prostor za dalji napredak postoji i da je potrebno uložiti još više napora kako bi se postigao adekvatan nivo zaštite prirode. Uvodničari su se saglasili da je veća participacija javnosti i organizacija civilnog društva poželjna i neophodna, a da je dijalog korak ka transparentnijem i participativnijem donošenju zakona i planskih dokumenata.
U drugom delu dijaloga pod nazivom “Zaštita prirode u Srbiji: Da li nam je potreban novi Zakon?”,predstavnici nadležnih institucija, civilnog sektora i stručne javnosti predstavili su analizu zakonodavnog okvira zaštite prirode iz različitih perspektiva. Analizu nedavno usvojenih Izmena i dopuna Zakona o zaštiti prirode predstavili su pomoćnica ministarke zaštite životne sredine, Jasmina Jović, kao i Načelnik odeljenja za biodiverzitet i ekološku mrežu pri Zavodu za zaštitu prirode, dr Nenad Sekulić. Kao predstavnik stručne javnosti, učesnicima se obratio pravni savetnik Zoran Sretić, dok je stavove organizacija civilnog društva predstavio Goran Sekulić iz Svetske organizacije za zaštitu prirode Adria. U ovom delu, predstavljene su prednosti i mane postojećeg zakonodavstvnog okvira u oblasti zaštite prirode. Goran je govorio o napretku u poslednjih nekoliko decenija u ovoj oblasti, kao i načinima na koje najnovije izmene Zakona o zaštiti prirode rešavaju neke od problema nastalih iz nedorečenosti starih regulativa. Nasuprot tome, izneti su određeni aktuelni problemi, uključujući nejasnoće zakonodavnih rešenja, kao i stepen transponovanja zakonodavstva Evropske unije u oblasti zaštite prirode. O čuvanju biodiverziteta govorilo se i u kontekstu ispunjavanja Agende 2030 i cilja održivog razvoja broj 15 “Život na kopnu”.
Na kraju, usledila je diskusija između govornika i učesnika na temu unapređenja zakonodavnog okvira. Tematski dijalog završen je utvrđivanjem teksta obavezujućih postupanja, o kom su se usaglasili predstavnici resornih ministarstava i civilnog sektora. Postignuta je saglasnost da je potrebno stalno preispitivanje sistema zaštite prirode u Republici Srbiji. Ministarstvo zaštite životne sredine se obavezalo na nastavak primene Zakona o planskom sistemu, koji propisuje učešće svih zainteresovanih strana i ciljnih grupa u procesu praćenja efekata javnih politika, kao i izradu ex post analize efekata primene zakona i ostalih podzakonskih akata i propisa. S druge strane, organizacije civilnog društva obavezale su se na izradu analiza efekata primene Zakona u narednih godinu dana i njihovo dostavljanje Ministarstvu zaštite životne sredine. Takođe su se obavezale da će na poziv Ministarstva zaštite životne sredine uzeti učešće u svim procesima izrade javnih dokumenata.
Dijalog je sproveden u okviru Platforme “Održivi razvoj za sve” koju podržavaju vlade Švajcarske i Nemačke, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ). Partneri na projektu su Beogradska otvorena škola, Beogradski fond za političku izuzetnost, Centar za visoke ekonomske studije, Fondacija Ana i Vlade Divac, Fondacija centar za demokratiju i Timočki omladinski centar.
Platforma Održivi razvoj za sve podrazumeva uspostavljanje opštedruštvenog dijaloga među najznačajnijim nedržavnim akterima u Srbiji, poput civilnog društva, korporativnog sektora, akademske i istraživačke zajednice, profesionalnih udruženja, medija i građana, o usklađivanju razvojnih prioriteta Srbije sa ciljevima sadržanim u Agendi za održivi razvoj 2030. Ideja je da se olakša interakciju sa donosiocima odluka o usklađivanju razvojnih prioriteta Srbije sa ciljevima sadržanim u Agendi za održivi razvoj 2030.
Izvor fotografije: Freepik.com